Välkomna till Helsingborg 2010!
Hej
Jag vill på detta sätt önska er alla en riktigt god fortsättning på julhelgen och samtidigt be er att pricka in
några evenemang som vi på FENIX KAMPSPORT i Helsingborg gärna vill bjuda in er till under 2010. Jag
ser verkligen fram emot 2010 som blir ett späckat kampsportsår. Vi hoppas att vi på FENIX skall kunna
hjälpa till och sprida god stämning på våra evenemang och ser verkligen fram emot att få kunna komma
och deltaga på en rad andra tävlingar och utbildningar under året.
Förhoppningsvis ses vi där under 2010. Med detta sagt hoppas jag nu att Ni vill ta några minuter i anspråk och
boka in våra tre första evenemang som finns inplanerade under 2010. Välkomna
Mike Wall
En av initiativtagarna till Fenix Kampsport
Nr 1: Fenix Martial Arts Camp 2010
Det börjar redan helgen den 30-31 januari då vi arrangerar årets två första seminarium/läger.
Vi börjar på lördagen den 30 januari med en heldag i MMA,SHOOTFIGHTING, SW och BJJ:ns tecken! Här kommer en rad
kompetenta instruktörer att guida dig under dagen, bland annat Martin Jansson, Kim Möller och Stephan Seidl för att
nämna några! Ytterligare två instruktörer presenteras inom kort! Platsen är hjärtat av Helsingborg på Idrottens Hus
och vi tror att detta blir en perfekt start på det nya året!
Plats: Idrottens Hus
Tid: 10.00 – 17.00
Instruktörer: Martin Jansson, Kim Möller och Stephan Seidl för att nämna några.
Kostnad: Endast 400 kronor för hela dagen!!
Kombirabatt: Var med båda dagarna för endast 600 kronor. Spara 200:-!
Nr 2: Fenix Kettle Bells Camp 2010
Dagen efter på söndagen den 31 januari bygger vi på med ett späckat kettlebells seminarium! Till vår hjälp har vi två
oerhört kompetenta instruktörer som båda har en gedigen bakgrund från både kampsport, styrketräning och bodybuilding.
Vi är oerhört stolta över att kunna presentera Joakim Bom och Tobias Hederberg som skall guida oss genom denna dag.
Träningen är speciellt anpassad att passa kampsportare av olika slag och vi kan garantera att ni kommer att få mycket matnyttigt
att kunna ta med er hem till er vanliga träning.
Plats: Idrottens Hus
Tid: 10.00 – 15.00
Instruktörer: Joakim Bom och Tobias Hederberg.
Kostnad: Endast 400 kronor för hela dagen!!
Kombirabatt: Var med båda dagarna för endast 600 kronor. Spara 200:-!
Nr 3: Fenix BJJ Tournament 2010
Fenix Kampsport arrangerar en stortävling i BJJ för första gången. Tävlingen skall försöka axla manteln efter Stenungsund BJJ Open med ungefär samma upplägg. God stämning och bra flyt är nyckelorden!
Fenix BJJ Tournament bjuder in både juniorer och seniorer samt "gamlingar" för en härlig helg där idrottsglädje skall spridas. Tävlingen har för avsikt att bli en årligen återkommande stortävling som arrangeras på många mattor i en stor sporthall. Vi kommer att bjuda in tävlande från hela landet samt Danmark mm. Vi kommer även att i samarbeta med förbundet bjuda in kompetenta domare som skall garantera en bra standard på tävlingen.
Vi hoppas att få se er alla i Helsingborg när vi på FENIX öppnar upp dörrarna för Fenix BJJ Tournament 2010.
Datum: Lördag - söndag 15-16 maj 2010
Plats: Norrehedshallen, Helsingborg
Kostnad: Juniorer 150 kr, seniorer 250 kr
Förseningsavgift: 100 kr vid dörren
Arrangemang: Fenix Kampsport i samarbete med Svenska BJJ Förbundet
Anmälan och information: mikewall@fenixkampsport.se samt www.fenixkampsport.se
Mike Wall
www.fenixkampsport.se

