Läger i Uppsala med Peter Clarke 14-15/5
Hej,
Även denna vår gästas Uppsala Budoklubb (http://www.uppsalabudoklubb.se) av australiensaren Peter Clarke, 6 dan jujutsu. Lägret går av stapeln 14-15 maj och kostar 300 kronor (200 kronor för en dag).
Lägret är öppet för alla oavsett grad och stil och träningen pågår 10-16 båda dagarna, med lunch ca. 12-13.30.
Träningen kommer att bestå både av ju-jutsu och pencak silat.
För anmälan och mer information kontakta Fredrik Blom(info@uppsalabudoklubb.se, 070 276 32 30).
Välkomna!
Om Peter:
Peter började träna Jujutsu med Jan De Jong 1971 och var fram till 2003 en av huvudinstruktörerna i Jan De Jongs School of Self Defense, han var också huvudinstruktör för Pencak Silaten på skolan. Med erfarenheterna från Jan De Jongs School of Self Defense så var han med och utvecklade Australian Ju Jitsu Associations dan-graderingssystem. Peter var också den första som graderades till Nidan under Jan De Jong och 2003 graderade Jan De Jong Peter till 6:e dan i Jujutsu.
Peter har kontinuerligt tränat Pencak Silat, en indonesisk kampstil som innehåller mycket slag, sparkar och vapentekniker, bl.a sk. "short stick" eller batong, en av de saker som Jan De Jong var mycket känd för, där man både försvarar sig mot och med påk.
Fredrik Blom
Uppsala Budoklubb




