Iaido träning i malmö
Hej. Jag har funderat nu sen jag var typ 9 år på att börja med iaido. Först för att det så coolt ut sen för att det verkade kul och gjorde att jag kom ifrån datorn.
Men ändå så undrar jag lite över vad som är den stora skillnaden och hur mycket träning som man ska hålla på med hemma.
Jag är ju inte riktigt den där stora muskulösa utan den där lilla spinkiga typen och vill ändå bara ha lite kul utan datorn. Önskar att ni svarar snabbt och vill gärna prata med någon från malmö om den lokala klubbens vilkor.
Fett prydnads svärd som jag förtillfället spara till:http://www.gavelins.com/sword/or1-102.html Tranor FTW






Hej, Andriel.

Kanske borde den här frågan även postats i iaidodelen eftersom så många fler hade upptäckt den då, men men...
Jag antar att frågan gäller hur stor skillnad det är mellan kendo och iaido? Det korta svaret är: stor. Det längre är:
Bägge arterna brukar anses vara olika sidor av samma mynt. Bägge arterna kompletterar varandra. Bägge arterna syftar till att fostra sina utövare till bra människor. Beroende på hur seriöst man tar sin träning och beroende på hur mycket tid och energi man väljer att lägga ner på de esoteriska sidorna av respektive art så kommer man att upptäcka fler och fler beröringspunkter.
Men visst; de är — för en utomstående betraktare — väldigt väldigt separerade...
Jag är också den lilla spinkiga typen ("skuggan av en metrev" har min ena syster kallat min kroppsbyggnad). Jag har inte direkt blivit biffigare sedan jag började med iaido (för sju år sedan), men betydligt muskulösare. Iaido bygger muskler. Kanske inte i ett rasande tempo, men dock. Och nog kan man svettas rätt rejält av ett intensivt iaidopass precis som man kan/alltid verkar göra det av ett intensivt kendopass.
Jag vet inte direkt om det här svaret kan rubriceras som "snabbt", men ett svar är det i alla fall.
Samuel Trygger
-----
"The traditional forms must be practiced correctly; real combat is another matter." - Gichin Funakoshi
FSKA — Föreningen Stockholms Kendoallians