Hög tid ansluta sig till IdrottOnline

Nytt digitalt ansökningssystem: Sisådär en 16 miljoner kronor – så mycket pengar kan LOK-stödet och Idrottslyftet innebära sammanlagt för SB&K:s föreningar som har barn och ungdomar i verksamheten i år. Från och med augusti går det bara att söka dessa pengar via RF:s nya IT-system IdrottOnline. Senast den 15 augusti måste intresserade klubbar ansluta sig.

LOK-stödets 24 kronor/sammankomst och 8 kronor/deltagare blev 2007 till över 13 miljoner kronor bara för föreningarna inom Svenska Budo & Kampsportsförbundet. Dessutom kommer mer pengar in till förbundet genom anslaget från RF och Idrottslyftet ju mer LOK-stöd förbundets föreningar söker. Och under sommaren fördelas 3,4 miljoner kronor på föreningarnas projekt för barn och unga inom satsningen Idrottslyftet.

26 juni 2009  |  Tony Svensson

Nytt digitalt ansökningssystem: Sisådär en 16 miljoner kronor – så mycket pengar kan LOK-stödet och Idrottslyftet innebära sammanlagt för SB&K:s föreningar som har barn och ungdomar i verksamheten i år. Från och med augusti går det bara att söka dessa pengar via RF:s nya IT-system IdrottOnline. Senast den 15 augusti måste intresserade klubbar ansluta sig.

LOK-stödets 24 kronor/sammankomst och 8 kronor/deltagare blev 2007 till över 13 miljoner kronor bara för föreningarna inom Svenska Budo & Kampsportsförbundet. Dessutom kommer mer pengar in till förbundet genom anslaget från RF och Idrottslyftet ju mer LOK-stöd förbundets föreningar söker. Och under sommaren fördelas 3,4 miljoner kronor på föreningarnas projekt för barn och unga inom satsningen Idrottslyftet.

Från och med i augusti måste alla föreningar som är intresserade av pengar från LOK och Idrottslyftet ansluta sig till RF:s nya IT-system IdrottOnline. Den 15 augusti är senaste dagen för att inte gå miste om LOK-stöd för våren 2009.

RF har en support som man vänder sig till för att ansluta sig och få hjälp med att aktivera sitt konto. Dem når man på 08-699 61 50. Från vecka 26 och fram till vecka 31 har idrottssupporten sommartid. Telefontid under denna tid är måndag, tisdag samt torsdag mellan kl 12-16. I övrigt är det mejl till helpdesk@rf.se som gäller. Under vecka 33 (10-15/8) dvs sista veckan för att skicka in föreningens LOK-stödsansökan har de kvällsöppet hela veckan mellan kl 13-21, måndag till lördag. Dessutom går det att höra av sig till sitt distriktsförbund för att få hjälp.

För den som känner sig osäker inför att sköta ansökningarna digitalt och har mycket frågor kring det nya systemet finns också möjlighet att gå en utbildning om IdrottOnline hos SISU Idrottsutbildarna.

 

Så här gör man för att gå med:

  1. Utse en person till administratör. Det ska räcka med allmän datorvana för att klara av uppdraget. Observera att det är lite annorlunda än nedan för föreningar som idag tillhör gamla Klubben Online och för föreningar med flera sektioner (se ”Frågor och svar” på Idrott Onlines hemsida)
  2. Administratören skickar epost till klubb@idrottonline.se  med ”Aktivera Idrott Online Klubb” i ämnesraden. I meddelandet skrivs administratörens för- och efternamn och epostadress. Sedan skrivs att föreningen önskar öppna Idrott Online Klubb för föreningen (Skrivs exempelvis såhär: ”Önskar öppna Idrott Online Klubb för Småstads kampsportsförening – budo&kampsport”)
  3. Supporten skickar ut epost med alla de inloggningsuppgifter föreningen behöver för att kunna aktivera sin sida. Det tar uppskattningsvis en vecka.
  4. När du har fått aktiveringsmailen för Idrott Online Klubb ska du gå till http://pp.svenskidrott.se, logga in och klicka på menyn ”Idrott Online”. Läs igenom texten som beskriver hur du skapar din förenings sida. Du får därefter godkänna ett avtal mellan Riksidrottsförbundet och er förening gällande nyttjandet av Idrott Online. Läs noga innan du godkänner det.
  5. Föreningens sida skapas och du får ett meddelande om att sidan har skapats utan fel. Notera den adress ni får till er hemsida, klicka sedan på den länken, som tar dig till er Idrott Online-sida. Denna adress har skapats med följande struktur: http://www.idrottonline.se/kommun/föreningsnamn-idrott. Det går att byta om man vill ha en mer lätthanterlig adress. Däremot går det inte att ha den adressen även till undersidorna, som automatiskt får Idrott Onlines domänadress.
  6. www1.idrottonline.se finns information och manualer. Om det inte räcker kan man gå en kurs hos SISU idrottsutbildarna.
  7. För frågor, önskemål och synpunkter kontakta supporten på 08- 699 61 50 eller projektledaren Robert Larsson på 08-699 62 32

Läs mer om IdrottOnline Klubb på systemets hemsida

51
43
52