banner left image
banner left image

Förbund

Kampsportsgalan

Kampsportsgalan är ett årligt evenemang sedan 2010, där det föregående årets idrottsprestationer och andra gärningar inom SB&K, dess underförbund och föreningar prisas under festliga former. Evenemanget ägs helt av SB&K.

Bakgrund

Kampsportsgalan startades 2010, som ett led i SB&K:s 50-årsjubileum. Idén till galan stod entreprenören och kampsportsvännen Douglas Roos för, och den tidiga “galagruppen” inom SB&K bestod av Stefan Stenudd, Jonathan Broberg och Mona Lundkvist.

Den första Kampsportsgalan hölls på Clarion Sign Hotell i Stockholm. Sedan har galan varit på Pelarsalen i Norra Latin, Berns och Münchenbryggeriet.

På grund av pandemin ställdes galan in 2020 och sändes endast digitalt, och hade efter det ett uppbrott på tre år innan den återupptas 2024 i ett litet nytt format.


Den här personen andas och lever budo och/eller kampsport och är en föredömlig ambassadör för sin idrott, förening och publik. Personen kan ha varit framgångsrik på tävlingsarenan eller i sin träning.


Den här ledaren har en förmåga att få människor att blomstra och utvecklas, både idrottsligt och på ett personligt plan. Ledaren är inspirerande och har en positiv attityd, samt en förmåga att se varje individs styrkor och svagheter.


Den här föreningen är en plats där medlemmar mår bra, utvecklas och tillsammans påverkar verksamheten. Föreningen ligger i bräschen när det gäller ansvarstagande, trygghet och utveckling.

 


Den här personen fick sitt verkliga genombrott under året. Det kan vara en nykomling, men personen kan också äntligen nått ett starkt resultat, efter långt engagemang.

 


Priset tilldelas en person som är en förebild och som genom sitt engagemang inom budo och kampsporten bidrar till ett bättre samhälle, likt det SB&K:s vision står för. Personen tar ett stort socialt ansvar, inspirerar samt hjälper människor att utvecklas.

 


Är en slags life time achievment-utnämning. Det är förbundets styrelse som utser vinnaren.


SB&K:s samtliga underförbund får utse sitt förbunds respektive årets pristagare. Tas och delas ut av underförbunden.

Foto: Michael Campanella/Bildbyrån

Minnesbilder från tidigare galor

Sophia Nordenö vinner pris på Kampsportsgalan 2014
Foto: Hamid Ershad Sarabi
Pelle Bånghäll mottar pris som Årets ledare på Kampsportsgalan 2016
Foto: Hamid Ershad Sarabi
De tidigare galapriserna (Foto: Hamid Ershad Sarabi)

 

 

Prisstatyett


Galans statyett sedan 2019, utformad av Grafittisthlm.

2024


Mustafa Aboutaka
Josefine Modig
Najib Adam Morllah
Astrid Schölin


Emma Lette
Josefine Lindgren Knutsson
Hanna Palmqvist
Fia Reisek
Oskar Sjöberg
Smilla Sundell
Sadibou Sy
Jesper Waldestål


Elina Moestam & Max Lindblad
Kader Ben Ali
Peder Finnsiö
Payman Hajr


Området IF
Föreningen Redline
Stark IF
Aikidoföreningen Riai Aikido Dojo


Cemîl Karahan
Kader Ben Ali
Nina Engqvist
Pia Moberg


Virpi Alajarva


Peter Spangfort, Svenska Aikidoförbundet
Herish Ghoulami, Svenska Allstyleförbundet
Lovisa Wahlström, Pelle Chamliden & Pontus Johansson, Svenska Armsportförbundet
Margaretha Myhr, Svenska BJJ-förbundet
Rickard Sundelius, Svenska Bujinkanförbundet
Josef Vike, Svenska Capoeiraförbundet
Ali Hayder, Svenska Fullkontaktskarateorganisationen
Emma Lette, Svenska Jujutsufederationen
Bo Rocatis, Svenska Kampidrottsförbundet
Kate Sylvester, Svenska Kendoförbundet
Sammy Voss, Svenska Kickboxningsförbundet
André Adolfo, Svenska Kung fu & Wushuförbundet
Besam Yousef, Svenska MMA-förbundet
Fredrik Johnson, Svenska Muaythai-förbundet
Hans Ersson, Svenska Submission Wrestling-förbundet
Björn Sjöberg, Svenska Taidoförbundet

2020


Khamzat Chimaev
Mirjam Björklund

Nicholas Bryant
Tobias Sporrong


Varbergs Thaiboxningsklubb
Aikidoföreningen Riai Aikido Dojo
Föreningen Brynäs Armwrestling
Tullinge Muay Thai Thaiboxningsförening


Josephine Breisch
Roger Berger
Sanny Dahlbeck
Josefine Lindgren Knutsson


Josefine Lindgren Knutsson
Lina Länsberg
Elina Moestam
Eva-My Persson


Emil & Johan Bjarnestad
Daniel Augustsson
Michael Kuntz
Alexander Tilly


Jesper Waldestål
Lars-Göran Andersson
Oskar Sjöberg
Hanna Svedberg/Arnaud Tiquet


Fia Reisek
Bianca Antman
Elina Moestam
Jenny Öster-Hall


Fredrik Widgren
Erik Fahlgren
Zebaztian Kadestam
Jesper Waldestål


Alan do Nascimento
Karl Albrektsson
Hamza Bougamza
Khamzat Chimaev
Zebaztian Kadestam
Malin Kleinsmith
Elina Moestam
William Seth-Wenzel
Sadibou Sy
Jesper Waldestål


Alexander Gustafsson

 

2018


Khaled Laallam
Anna Astvik
Elina Moestam
Filiph Waldt


Kampsportsföreningen Växjö Titans
Odenplan Fightgym IF
Föreningen Storuman Armsport Lappmarken
Västerås Fight Club


Cemîl Karahan
Alexander Gustafsson
Fia Reisek
Patricia Axling


Alan Do Nascimento
Alexander Gustafsson
Patricia Axling
Sofia Olofsson


Lena Olsson
Anders Ohlsson
Joakim Karlsson
Michael Kuntz


Jodolandslaget
Svenska Kyokushin och Fullkontaktskarateförbundet
Patrik Jansson
Dennis Ljungqvist


Sofia Olofsson
Patricia Axling
Sara Hägge
Tilda Ek


Fredrik Widgren
Dennis Ljungqvist
Irman Smajic
William Seth-Wenzel


Hamza Bougamza
Alexander Gustafsson
Cornelia Holm
David Teymur
Ilir Latifi
Roland Hultberg
Sanny Dahlbeck
Sida Yin
Sofia Olofsson
Zina Djelassi


Li Min Hua

2019


Josefine Lindgren Knutsson
Serdar Altas
Elin Janeheim
Britt Sjöqvist


 Östersunds Jeet Kune Do Klubb
Kungsbacka Fight Team IF
Nacka Dojo IF
Västerås Fight Club


Magnus Lundgren
Steven Antoniou
Constantino Nanga
Eva-My Persson


William Seth-Wenzel
Zebaztian Kadestam
Pannie Kianzad
Sofia Olofsson


Michael Kuntz
Krister Dahlström
Isabelle Sarfati
Linda Wohlin


Anders Pettersson
Jakob Isaksson
Takao Momiyama
Kumi Sato


Sofia Olofsson
Tilda Ek
Malin Kleinsmith
Josefine Lindgren Knutsson


William Seth-Wenzel
Fredrik Widgren
Jakob Isaksson
Zebaztian Kadestam


Cemîl Karahan
Alexander Gustafsson
Zebaztian Kadestam
Malin Kleinsmith
Pannie Kianzad
Josefine Lindgren Knutsson
Sofia Olofsson
Sadibou Sy
David Teymur
William Seth-Wenzel


Stefan Stenudd

2016


William Seth-Wenzel
Rostem Akman
Madeleine Håkansson
Mattias Jansson


Föreningen Göteborgs Historiska Fäktskola
Tullinge Muay Thai Thaiboxningsförening
Fenix Budo & Kampsportsförening
Nacka Dojo IF


Ilir Latifi
Pannie Kianzad
Martin Lavin
Alexander Gustafsson


Sofia Olofsson
Maxine Thylin
Ilir Latifi
Sanny Dahlbeck


Per Bånghäll
Carl Ryrberg
Michael Kuntz
Omar Bouiche


Lars Magnar Enoksen
Roland Hultberg
Mats Wahlqvist
Li Min Hua


Sofia Olofsson
Maxine Thylin
Jennie Brolin
Helena Edfeldt


Sida Yin
Anders Linnard
Sanny Dahlbeck
Hamza Bougamza


Ilir Latifi
Hamza Bougamza
Alexander Gustafsson
Helena Edfeldt
Sanny Dahlbeck
Pannie Kianzad
Maxine Thylin
Isa Tidblad Keskikangas
Fredrik Widgren
Sida Yin


Omar Bouiche

2017


Bea Malecki
Patricia Axling
Robin Larsson
Constantino Nanga


Iyasaka Aikidoklubb
Art of Roll IF
Prana Jiu Jitsuklubb
Odenplan Fightgym IF


Hamza Bougamza
Alexander Gustafsson
Patricia Kazimierczak
Jörgen Kruth


Sofia Olofsson
Patricia Axling
Hamza Bougamza
Ilir Latifi


Pelle Bånghäll
David Berndt
Martin Lindgren/Matti Pajaujis
Andreas Michael


Kumi Sato
EM-laget i kendo (Henrik Johansson, Göran GutiérrezAranda, Juan-Sebastian Sato-Folatre, Ren Watanabe, Erik Samuelsson, Nils Björkegård & Josef Segerstedt)
Anders Pettersson
Jesper Waldestål


Sofia Olofsson
Fia Reisek
Patricia Axling
Cornelia Holm


Simon Ogolla
Max Lindblad
Jesper Waldestål
Fredrik Widgren


Hamza Bougamza
Patricia Axling
Sanny Dahlbeck
Alexander Gustafsson
Diana Halldén
Ilir Latifi
Reza Madadi
Bea Malecki
Sofia Olofsson
Jesper Waldestål


Krister Bergenhall

2014


Sophia Nordenö
Nicholas Musoke
Herdem Alacabek
Sten Frödin


Haga Kampsportsförening (Allstars)
TIP Muay Thai IF
Iyasaka Aikido Klubb
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala


Janni Larsson
Hamza Bougamza
Alexander Gustafsson
Sadibou Sy


Alexander Gustafsson
Alex Tobiasson Harris
Janni Larsson
Sophia Nordenö


Pernilla Johansson
Robert Sundell
Rob Haans
Martin Jansson


Ulf Evenås
Anders Pettersson
Jesper Waldestål
Anna Wilder Hjerppe


Sophia Nordenö
Ida Hansson
Janni Larsson
Sara Widgren


Alex Tobiasson Harris
Thomas ”Totto” Heiderup
Sida Yin
Jesper Waldestål


Reza Madadi
Usama Aziz
Madeleine Vall
Alexander Gustafsson
Janni Larsson
Hamza Bougamza
Sadibou Sy
Nicholas Musoke
Sara Widgren
Ilir Latifi


George Sallfeldt

2015


Pannie Kianzad
Isa Tidblad Keskikangas
Karl Albrektsson
Maria Runquist


Tip Muay Thai IF
Aikidoföreningen Riai Aikido Dojo
Nyköpings kampsportsklubb (Escalate)
Prana Jiu Jitsu klubb


Alexander Gustafsson
Hamza Bougamza
Isa Tidblad Keskikangas
Martin Lavin


Isa Tidblad Keskikangas
Alexander Gustafsson
Janni Larsson
Pannie Kianzad


Peter Wetzelmayr
Kenta Hammarström
Pia Moberg & Åsa Bergström
Pernilla Johansson


Lars & Lena Carlberg
Anders Pettersson
Lars Magnar Enoksen
Michael Söderkvist


Janni Larsson
Isa Tidblad Keskikangas
Susan Kariuki
Pannie Kianzad


Alex Tobiasson Harris
Karl Albrektsson
Sida Yin
Thomas Heiderup


Hamza Bougamza
Alexander Gustafsson
Isa Tidblad Keskikangas
Janni Larsson
Jesper Waldestål
Magnus Cedenblad
Max Lindblad
Nicholas Musoke
Pannie Kianzad
Simon Sköld


Paul G. Höglund

2012


 Maria Elin Olsson
Sanja Trbojevic
Sara Widgren
Alex Tobiasson Harris


Conde BJJ IF
Pancrase Gym
Halmstads Muay thai
Malmö Muay thai


Abdouile Joof
Waldo Zapata
Hanna Sillén
Alexander Gustafsson


Alexander Gustafsson
Ida Hansson
Alex Tobiasson Harris
Maria Elin Olsson


Larry Lindwall
Waldo Zapata
Omar Bouiche
Ricard Carneborn


Takao Momiyama
Lars Magnar Enoksen
Jan Graaf
Michael Aust


Therese Gunnarsson
Elina Nilsson
Sara Svensson
Sara Widgren


Mats Nilsson
Mikael Knutsson
Sanny Dahlbeck
Reza Madadi


Reza Madadi
Alexander Gustafsson
Nils Widlund,
Jörgen Kruth
Hanna Sillén
Elina Nilsson
Papy Abedi
Magnus Cedenblad
Mats Nilsson
Sanny Dahlbeck


Hans Greger

2013


Jennifer Österlin
Maria Engqvist
Janni Larsson
Fredrik Widgren


Fightzone Stockholm
Frontier MMA
Issha Kyudokai
Malmö Muaythai


Amir Albazi
Hans Ersson & Margaretha Myhr
Pernilla Johansson
Larry Lindwall


Alexander Gustafsson
Amir Albazi
Sanny Dahlbeck
Alex Tobiasson Harris


Andreas Michael
Rob Haans
Kenneth Hammarström
Martin Jansson


Howard Collins
Ulf Evenås
Michael Söderkvist
Sida Yin


Jennifer Österlin
Maria Engqvist
Therese Gunnarsson
Sara Widgren


Alex Tobiasson Harris
Amir Albazi
Mikael Knutsson
Mats Nilsson


Reza Madadi
Amir Albazi
Sanny Dahlbeck
Therese Gunnarsson
Alexander Gustafsson
Ilir Latifi
Elina Nilsson
Maria Elin Olsson
Fredrik Widgren
Jennifer Österlin


Jan Hermansson

2010


Amir Albazi
Alexander Gustafsson
Sanny Dahlbeck
Nils Widlund


Nacka Dojo IF
Gladius MMA
Södermalms Shaolin
VBC Sportcenter


Siegfrid MacIntosh
Tulle Edman
Abbe Joof
Jenny Krigsman



Alexander Gustafsson
Caroline Ek
Nils Widlund
Amir Albazi


Marcus Öberg
Jimmie Collin
Amir Albazi
Christian Sandberg


Urban Aldenklint
Omar Ahmedin
Virpi Alajarva
August Wallén


Bleard Amagjekaj
Sara Widgren
Anton Mattsson
Kevin Wiklund


Brian Fitkin
Lars Magnar Enoksen
Master Tho
Lin Min Hua


Caroline Ek
Therese Gunnarsson
Tove Södersten
Anna Cervin


Björn Kjöllerström
Rickard Nordstrand
Jesper Waldestål
Nils Widlund


Alexander Gustafsson
Nils Widlund
Caroline Ek
Tove Södersten
Rickard Nordstrand
Ilir Latifi
David Bielkheden
Jörgen Kruth
Marcus Öberg
Tor Troeng


Kurt Durewall

2011


Mats Nilsson
Anny Hammarsten
Fredrik Widgren
Hanna Sillén


Gladius
Iyasaka Aikidoklubb
Fighter Muay Thai IF
Halmstad Muay Thai IF


Elina Nilsson
Mats Nilsson
Alexander Gustafsson
Håkan Nygren


Alexander Gustafsson
Jörgen Kruth
Elina Nilsson
Marcus Öberg


August Wallén
Benny Botegård
Hayes Jemide
Pia Moberg


Li Min Hua Tersaeus
Jan Nevelius
Katsuhiro Komaki
Howard Collins


Elina Nilsson
Anny Hammarsten
Caroline Ek
Ida Hansson


Mats Nilsson
Mikael Marffy
Mikael Knutsson
Martin Akhtar


Reza Madadi
Alexander Gustafsson
Caroline Ek
Nils Widlund
Magnus Cedenblad
Sara Widgren
Mats Nilsson
Madeleine Wall
Rickard Nordstrand
Therese Gunnarsson


Stig Forsberg