Kampsportsgalan

Kampsportsgalan är ett årligt evenemang sedan 2010, där det föregående årets idrottsprestationer och andra gärningar inom SB&K, dess underförbund och föreningar prisas under festliga former. Evenemanget ägs helt av SB&K.

Medlemmarna och den kampsportsintresserade allmänheten kan föreslå kandidater till de olika priserna. Nomineringar och vinnare fastställs av en särskild jury bestående av personer med stor erfarenhet av budo och kampsport, flera av dem med internationella mästerskapsmedaljer bakom sig.

Undantag är Folkets pris – Guldtsuban, där juryn fastställer nominerade men allmänheten röstar online på vinnare, samt SB&K:s hederspris som inte har nomineringar utan beslutas av förbundsstyrelsen.

Priserna delas ut på en galakväll, som brukar äga rum i mitten eller slutet på mars månad. De senaste åren har den huserat på Berns i Stockholm.

Besök hemsidan för Kampsportsgalan
(kampsportsgalan.nu)

Nedan är nominerade och pristagare under gångna års Kampsportsgalor.

Kampsportsgalan

2016 års nominerade och vinnare

Årets ledare
Per Bånghäll
Carl Ryrberg
Michael Kuntz
Omar Bouiche
Vinnare: Per Bånghäll

Årets genombrott
Rostem Akman
Madeleine Håkansson
William Seth-Wenzel
Mattias Jansson
Vinnare: William Seth-Wenzel

Årets mästare
Sida Yin
Anders Linnard
Sanny Dahlbeck
Hamza Bougamza
Vinnare: Sida Yin

Årets klubb
Nacka Dojo IF
Föreningen Göteborgs Historiska Fäktskola
Tullinge Muay Thai Thaiboxningsförening
Fenix Budo & Kampsportsförening
Vinnare: Föreningen Göteborgs Historiska Fäktskola

Årets traditionella utövare
Li Min Hua
Lars Magnar Enoksen
Roland Hultberg
Mats Wahlqvist
Vinnare: Lars Magnar Enoksen

Årets mästarinna
Maxine Thylin
Jennie Brolin
Helena Edfeldt
Sofia Olofsson
Vinnare: Sofia Olofsson

Årets förebild
Pannie Kianzad
Martin Lavin
Alexander Gustafsson
Ilir Latifi
Vinnare: Ilir Latifi

Årets kampsportare
Sofia Olofsson
Maxine Thylin
Ilir Latifi
Sanny Dahlbeck
Vinnare: Sofia Olofsson

SB&K:s Hederspris
Omar Bouiche

Folkets pris – guldtsuban
Hamza Bougamza
Alexander Gustafsson
Ilir Latifi
Helena Edfeldt
Sanny Dahlbeck
Pannie Kianzad
Maxine Thylin
Isa Tidblad Keskikangas
Fredrik Widgren
Sida Yin
Vinnare: Ilir Latifi

2015 års nominerade och vinnare

Årets genombrott
Isa Tidblad Keskikangas
Karl Albrektsson, wushu, MMA
Maria Runqvist, BJJ
Pannie Kianzad, MMA
Vinnare: Pannie Kianzad, MMA
Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ, jujutsu
Pannie Kianzad, MMA
Vinnare: Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Årets mästare
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Karl Albrektsson, wushu, MMA
Sida Yin, jodo
Thomas Heiderup, kickboxning
Vinnare: Alex Tobiasson Harris, thaiboxning

Årets mästarinna
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ, jujutsu
Susan Kariuki, thaiboxning
Pannie Kianzad, MMA
Vinnare: Janni Larsson, BJJ, jujutsu

Årets traditionella utövare
Anders Pettersson, shorinji kempo
Lars och Lena Carlberg, aikido
Lars Magnar Enoksen, glima
Michael Söderkvist, kyokushin
Vinnare: Lars och Lena Carlberg
Årets förebild
Alexander Gustafsson, MMA
Hamza Bougamza, thaiboxning
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Martin Lavin, BJJ
Vinnare: Alexander Gustafsson, MMA
Årets ledare
Kenta Hammarström, BJJ
Pia Moberg/Åsa Bergström, aikido
Pernilla Johansson, thaiboxning
Peter Wetzelmayr, thaiboxning
Vinnare: Peter Wetzelmayr, thaiboxning
Årets klubb
Aikidoföreningen Riai Aikido Dojo
Nyköpings kampsportsklubb (Escalate)
Prana Jiu Jitsu klubb
Tip Muay Thai IF
Vinnare: Tip Muay Thai IF
SB&K:s hederspris
Paul G. Höglund
Folkets Pris – Guldtsuban
Alexander Gustafsson, MMA
Hamza Bougamza, thaiboxning
Isa Tidblad Keskikangas, thaiboxning
Janni Larsson, BJJ, jujutsu
Jesper Waldestål, iaido
Magnus Cedenblad, MMA
Max Lindblad, BJJ
Nico Musoke, MMA
Pannie Kianzad, MMA
Simon Sköld, MMA
Vinnare: Hamza Bougamza, thaiboxning

2014 års nominerade och vinnare

Årets genombrott
Nicholas Musoke, MMA
Sophia Nordenö, submission wrestling
Herdem Alacabek, MMA
Sten Frödin, aikido
Vinnare: Sophia Nordenö
Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Janni Larsson, submission wrestling, BJJ
Sophia Nordenö, submission wrestling
Vinnare: Alexander Gustafsson
Årets mästare
Thomas ”Totto” Heiderup, kickboxning
Sida Yin, jodo
Jesper Waldestål, jodo, iaido
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Vinnare: Alex Tobiasson Harris
Årets mästarinna
Sophia Nordenö, submission wrestling
Ida Hansson, submission wrestling, BJJ
Janni Larsson, submission wrestling, BJJ
Sara Widgren, jujutsu
Vinnare: Sophia Nordenö
Årets traditionella utövare
Ulf Evenås, aikido
Anders Pettersson, shorinji kempo
Jesper Waldestål, jodo, iaido
Anna Wilder Hjerppe, aikido
Vinnare: Ulf Evenås
Årets förebild
Hamza Bougamza, thaiboxning
Janni Larsson, submission wrestling, BJJ
Alexander Gustafsson, MMA
Sadibou Sy, thaiboxning, MMA
Vinnare: Janni Larsson
Årets ledare
Pernilla Johansson, thaiboxning
Robert Sundell, MMA
Rob Haans, jujutsu
Martin Jansson, BJJ
Vinnare: Pernilla Johansson
Årets klubb
Haga Kampsportsförening (Allstar)
TIP Muay Thai IF
Iyasaka Aikido Klubb
Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala
Vinnare: Haga Kampsportsförening (Allstar)
SB&K:s hederspris
George Sallfeldt, MMA
Folkets Pris – Guldtsuban
Usama Aziz, MMA
Madeleine Vall, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Janni Larsson, submission wrestling, MMA
Reza Madadi, MMA
Hamza Bougamza, thaiboxning
Sadibou Sy, thaiboxning, MMA
Nicholas Musoke, MMA
Sara Widgren, jujutsu
Ilir Latifi, MMA
Vinnare: Reza Madadi

2013 års nominerade och vinnare

Årets genombrott
Maria Engqvist, jodo
Janni Larsson, BJJ
Fredrik Widgren, jujutsu
Jennifer Österlin, thaiboxning
Vinnare: Jennifer Österlin
Årets kampsportare
Amir Albazi, submission wrestling
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Vinnare: Alexander Gustafsson
Årets mästare
Amir Albazi, submission wrestling
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Mikael Knutsson, submission wrestling
Mats Nilsson, submission wrestling
Vinnare: Alex Tobiasson Harris
Årets mästarinna
Maria Engqvist, jodo
Therese Gunnarsson, kickboxning
Sara Widgren, jujutsu
Jennifer Österlin, thaiboxning
Vinnare: Jennifer Österlin
Årets traditionella utövare
Howard Collins, kyokushin
Ulf Evenås, aikido
Michael Söderkvist
Sida Yin, jodo
Vinnare: Howard Collins
Årets förebild
Amir Albazi, submission wrestling
Hans Ersson och Margaretha Myhr, submission wrestling
Pernilla Johansson, thaiboxning
Larry Lindwall, thaiboxning
Vinnare: Amir Albazi
Årets ledare
Rob Haans, jujutsu
Kenneth Hammarström, BJJ
Martin Jansson, BJJ
Andreas Michael, MMA
Vinnare: Andreas Michael
Årets klubb
Fightzone Stockholm
Frontier MMA
Issha Kyudokai
Malmö Muaythai
Vinnare: Fightzone Stockholm
SB&K:s hederspris
Jan Hermansson, aikido
Folkets Pris – Guldtsuban
Amir Albazi, submission wrestling
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Therese Gunnarsson, kickboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Ilir Latifi, MMA
Reza Madadi, MMA
Elina Nilsson, thaiboxning
Maria Elin Olsson, kickboxning
Fredrik Widgren, jujutsu
Jennifer Österlin
Vinnare: Reza Madadi

2012 års nominerade och vinnare

Årets genombrott
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Maria Elin Olsson, kickboxning
Sanja Trbojevic, thaiboxning
Sara Widgren, jujutsu
Vinnare: Maria Elin Olsson
Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Ida Hansson, BJJ
Alex Tobiasson Harris, thaiboxning
Maria Elin Olsson, kickboxning
Vinnare: Alexander Gustafsson
Årets mästare
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Mikael Knutsson, submission wrestling
Mats Nilsson, submission wrestling
Reza Madadi, MMA
Vinnare: Mats Nilsson
Årets mästarinna
Therese Gunnarsson, kickboxning
Elina Nilsson, thaiboxning
Sara Svensson, submission wrestling
Sara Widgren, jujutsu
Vinnare: Therese Gunnarsson
Årets traditionella utövare
Michael Aust, kyokushin
Lars Magnar Enoksen, glima
Jan Graaf, kyudo
Takao Momiyama, iaido
Vinnare: Takao Momiyama
Årets förebild
Alexander Gustafsson, MMA
Abdouile Joof, thaiboxning
Hanna Sillén, MMA
Waldo Zapata, BJJ
Vinnare: Abdouile Joof
Årets ledare
Omar Bouiche, MMA
Ricard Carneborn, jujutsu
Larry Lindwall, thaiboxning
Waldo Zapata, BJJ
Vinnare: Larry Lindwall
Årets klubb
Champions MMA & Conde BJJ IF
Halmstad Muay Thai IF
Pancrase Shootfighting Sällskap
Malmö Muay Thai IF
Vinnare: Champions MMA & Conde BJJ IF
SB&K:s hederspris
Hans Greger
Folkets Pris – Guldtsuban
Papy Abedi, MMA
Magnus Cedenblad, MMA
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Jörgen Kruth, thaiboxning
Elina Nilsson, thaiboxning
Mats Nilsson, submission wrestling
Reza Madadi, MMA
Hanna Sillén, MMA
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Reza Madadi

2011 års nominerade och vinnare

Årets genombrott
Anny Hammarsten, submission wrestling
Mats Nilsson, submission wrestling
Hanna Sillén, MMA
Fredrik Widgren, jujutsu
Vinnare: Mats Nilsson

Årets kampsportare
Alexander Gustafsson, MMA
Jörgen Kruth, thaiboxning
Elina Nilsson, thaiboxning
Marcus Öberg, thaiboxning
Vinnare: Elina Nilsson

Årets mästare
Martin Ahktar, thaiboxning
Mikael Knutsson, submission wrestling
Mikael Marffy, BJJ
Mats Nilsson, submission wrestling
Vinnare: Mats Nilsson

Årets mästarinna
Caroline Ek, kickboxning
Anny Hammarsten, submission wrestling
Ida Hansson, BJJ
Elina Nilsson, thaiboxning
Vinnare: Elina Nilsson

Årets traditionella utövare
Howard Collins, kyokushin
Li Min Hua, wushu
Katsuhiro Komaki, iaido
Jan Nevelius, aikido
Vinnare: Li Min Hua

Årets förebild
Alexander Gustafsson, MMA
Elina Nilsson, thaiboxning
Mats Nilsson, submission wrestling
Håkan Nygren, kyokushin
Vinnare: Elina Nilsson

Årets ledare
Benny Botegård, thaiboxning
Hayes Jemide, sanshou
Pia Moberg, aikido
August Wallén, MMA
Vinnare: August Wallén

Årets klubb
Fighter Muay Thai Förening
Gladius MMA Idrottsförening
Halmstad Muay thai IF
Iyasaka Aikido klubb
Vinnare: Gladius MMA Idrottsförening

SB&K:s hederspris
Stig Forsberg

Folkets Pris – Guldtsuban
Magnus Cedenblad, MMA
Caroline Ek, kickboxning
Therese Gunnarsson, kickboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Reza Madadi, MMA
Mats Nilsson, submission wrestling
Rickard Nordstrand, thaiboxning
Madeleine Vall
Sara Widgren, jujutsu
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Reza Madadi

2010 års nominerade och vinnare

Årets genombrott
Amir Albazi, submission wrestling
Sanny Dahlbeck, thaiboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Amir Albazi

Årets kampsportare
Amir Albazi, submission wrestling
Jimmie Collin, kyokushin
Christian Sandberg, submission wrestling
Marcus Öberg, thaiboxning
Vinnare: Marcus Öberg

Årets mästare
Björn Kjöllerström, kickboxning
Rickard Nordstrand, thaiboxning
Jesper Waldestål, iaido
Nils Widlund, sanshou
Vinnare: Björn Kjöllerström

Årets mästarinna
Anna Cervin, taido
Caroline Ek, kickboxning
Therese Gunnarsson, kickboxning
Tove Södersten, BJJ
Vinnare: Caroline Ek

Årets traditionella utövare
Lars Magnar Enoksen, glima
Brian Fitkin, kyokushin
Li Min Hua, wushu
Master Tho, wushu
Vinnare: Brian Fitkin

Årets förebild
Tulle Edman, BJJ
Abdouile Joof, thaiboxning
Jenny Krigsman, thaiboxning
Siegfried MacIntosh, kyokushin
Vinnare: Siegfried MacIntosh

Årets ledare
Virpi Alajarva, kyokushin
Omar Ahmedin, karate
Urban Aldenklint, aikido
August Wallén, MMA
Vinnare: Urban Aldenklint

Årets klubb
Gladius MMA Idrottsförening
Nacka Dojo IF
Vallentuna Boxing Camp IF
Södermalms Shaolin Förening
Vinnare: Nacka Dojo IF

SB&K:s hederspris
Kurt Durewall, jujutsu

Folkets Pris – Guldtsuban
David Bielkheden, MMA
Caroline Ek, kickboxning
Alexander Gustafsson, MMA
Jörgen Kruth, thaiboxning
Ilir Latifi, MMA
Rickard Nordstrand, thaiboxning
Tove Södersten, BJJ
Tor Troeng, MMA
Nils Widlund, sanshou
Marcus Öberg, thaiboxning
Vinnare: Alexander Gustafsson

7
5
5