Fenix – ny kampsportsförening i Helsingborg

Kampsportsföreningen Fenix. Så heter den helt nyöppnade klubben som håller till i Helsingborg. Med namnkunniga tränare som exempelvis Mike Wall, Clas Bjurestig och Dennis Nordin hoppas man kunna locka såväl bredd- som elitutövare i närheten.

Föreningen öppnar i samband med ett stort läger den 12:e september genom ett väl utbrett utbud av olika kampsporter.

8 september 2009  |  Jonathan Broberg

Kampsportsföreningen Fenix. Så heter den helt nyöppnade klubben som håller till i Helsingborg. Med namnkunniga tränare som exempelvis Mike Wall, Clas Bjurestig och Dennis Nordin hoppas man kunna locka såväl bredd- som elitutövare i närheten.

Föreningen öppnar i samband med ett stort läger den 12:e september genom ett väl utbrett utbud av olika kampsporter.

Mike Wall är initiativtagare och chefstränare på Fenix. Han menar att klubbens inriktning är något som kanske saknats tidigare.
   – Vi riktar oss till både elit- och bredd, barn som vuxen. Vi vill att folk ska utvecklas tillsammans med klubben både på kort och lång sikt.

Fenix har tjuvstartat lite innan detta läger med olika typer av ”prova-på”- träningar. En av dessa ledde fram till träningsgruppen mamma-pappa och barn, där föräldrar tränar tillsammans med sina barn.
   – Det var en idé som växt fram. I början hade vi inte tänkt ta emot barn under 7 år, men när de nu kan träna tillsammans med föräldrarna blev det väldigt uppskattat.

När Fenix nu öppnar portarna för allmänheten på riktigt kommer man erbjuda pass i ju-jutsu, BJJ, krav maga, thaiboxning, capoeira, boxning, taekwondo, traditionell kobudo, funktionell styrketräning, kettlebells, taido och massor av rörelseglädje.

Den 12:e september öppnas dörrarna. För mer information, besök föreningens hemsida www.fenixkampsport.se.

Text: Jonathan Broberg

 

5
13
16