Karate-SM: Bronsmedaljer och finaler, del 2

19 september 2009  |  Tony Svensson

Efter en härligt inspirerande första dag är samtliga bronsmedlajörer och finalister efter dag 1 i karate-SM klara. Under söndagens förmiddagspass blir det klart vilka som kompletterar finalpassen senare under morgondagen.

Om förmiddagen gick i katans tecken var eftermiddagspasset helt i kumitens. Finalpassen inleds under söndagen klockan 13.00. Valhallahallen är platsen för dramat och där SM-guldmedaljörerna ska koras. Här nedan kommer så resultaten från eftermiddagens pass.

Seniorer herrar + 84, kumite
Brons: Mathias Johansson, (Wado karate kai) och Henrik Larsson (Kodokai karate)
Final: Sven Ljung (Ljusdals Shotokan) mot Alexander Gomez (Sanshin KK)

Seniorer herrar -84
Brons: Gustaf Sökare (Kodokai Karate) och Sadik Sadik (Halmstad Shotokan KK)
Final: Bleard Amagjekaj (Sanshin KK) mot Christian Koivumaa (Halmstad Shotokan)

Juniorer pojkar +76
Brons: Roberto Bebinno (SKIF Zenkukai Jönköping) och Jonatan Hydén (IF Kyokushincenter)
Final: Arvin Rezaie (Göteborg karate akademi) och Baback Axenlod (SKIF Zenkukai Jönköping)

Seniorer damer Kumite lag
Brons: Wadoryu girls karate IF
Final: Malave Do Stockholm och Botkyrka Shukokai

Senior damer -68
Brons: Sofia Holmberg (Motala Sport Karate) och Malin Ljung (Shotokan KK Helsingborg)
Final: Rim Mourad (SKIF Zenkukai Jönköping) mot Joanna Stassos (Malave Do Stockholm)

Senioer damer +68
Brons: Sandra Djalilian (Gojukai karate Stockholm)
Final: Eva Tlili (Tibble KK) mot Dajana Starcevic (Halmstad Shotokan)

Seniorer damer -61
Brons: Maria Lindberg (Wadoryu karate IF) och Emmelina le Claire (Billingsfors KK)
Final: Stephanie Kaup (Malave Do Stockholm) mot Ahlam Mourad (SKIF Zenkukai Jönköping)

Juniorer pojkar -76
Brons: Adam Tarda (Linköpings Shotokan KK) och Emil Nilsson (Älvsby Shotokan KK)
Final: Filip Knutsson (Budogymnasiet) mot Victor Börjesson (Budogymnasiet)

Juniorer pojkar -68
Brons: Tobias Palmqvist (Botkyrka Shukokai karate) och Sebastian Zeder (Halmstad Shotokan)
Final: Mohammed Bedri (Linköpings Shotokan) mot Alexander Mattsson (Tibble KK)

Seniorer damer -55

Brons: Lotta Keto (Wadoryu KK)
Final: Gulsha Akdag (Shiai IF) mot Afsaneh Farzan (Djursholms KK)

Juniorer filckor +59
Brons: Hedvig Bengtsson (Motala Sport karate) och Anna Håkansson (Carlshamns Shotokan KK)
Final: Hanna Antuovic (Linköpings Shotokan KK) mot Sidnie Djalilian (Gojukai karate Stockholm)

Kadett pojkar +70
Brons: Paul Nissan (Västerås Karatecenter) och Carl Sameland (Botkyrka Shotokai karate)
Final: Jacob Ingesson (Motala Shitory KF) mot Ossian Fredblad (Wadoryu karate IF)

Seniorer damer -50
Brons: Josefin Ericson (Bromma KK)
Final: Caren Pacull (Malave Do Stockholm) mot Michela Bysström (Ådalens KK)

Under 21 Flickor 11 -59
Brons: Diana Heininsson (Bromma KK) och Sabina Lääveri (Budogymnasiet)
Final: Mona Salehi (Frölunda KK) mot Viveca Karström (Encrantz Gothia karate)

Kadett pojkar 5 -70
Brons: Viktor Trollsten (Lidingö karate Dojo) och Patrik Andersson (Shiai IF)
Final: Gabriel Ingemansson (Budogymnasiet) mot Anton Larsson (Centrum KK)

Kadett flickor 9 -54
Brons: Linn Essving (Botkyrka Shukokai karate) och Olivia Gawelek (Shiai IF)
Final: Hann Malila Ruuska (Shiai IF) mot Julia Mazur (Tibble IK)

Kadett pojkar 3 -57
Brons: Jesper Pettersson (Gojukai Eskilstuna) och Marcus Johansson (Karlstad KF)
Final: Niklas Falk (SKIF Zenkukai KK Jönköping) mot Dinos Imisides (Shiai IF)

Under 21 damer 4 -53
Final: Michela Bysström (Ådalens KK) mot Josefin Ericson (Bromma KK)

Under 21 damer 5 -60

Final: Ghelu Mae Borell (Budogymnasiet) mot Maria Lindqvist (Emmaboda KK)

Under 21 herrar 2 -78
Brons: Oliver Hermansson (Combat Academy) och Andreas Falk (SKIF Zenkukai KK Jönköping)
Final: Patrik Backlund (Tibble KK) mot Viktor Wallin (Botkyrka Shukokai karate)

Kadett pojkar 4 -63
Brons: Jacob Törngren (Botkyrka Shukokai karate) och Christian Karlstedt (Botkyrka Shukokai karate)
Final: Jens Niska (Luleå Shotokan karate) mot Nehro Pourian (Västerås KK)

Under 21 herrar 1 -68

Brons: Andreas Lindberg (Säffle KK) och Christoffer Carlsson (Kungälvs KK)
Final: Johan Smeij (Botkyrka Shukokai karate) mot Pavel Martinoski (Gojukai seinan karate)

Under 21 pojkar 3 -61

Brons: Niklas Ahlstedt (Halmstad Shotokan) och Fred Jansson (Botkyrka Shukokai karate)
Final: Dennis Gutarra (Botkyrka Shukokai karate) mot Jim Jerkenhag (Norrtälje Karatesälskap)

Under 21 damer 6 +60
Brons: Julia Persson (Botkyrka Shukokai karate)
Final: Dajana Starcevic (Halmstad Shotokan) mot Caroline Löfström (Botkyrka Shukokai karate)

Juniorer pojkar 2 -55
Brons: Sebastian Boren (Gojukai Eskilstuna)
Final: Shahin Shirazinejad (Shiai IF) mot Ivan Öhrman (Motala Shitoryu KF)

Text: Jonathan Broberg
Foto: Magnus Wikström

2
8
10