Guld, silver och brons – resultaten från SM-helgen

Vilken SM-helg det blev. Draget av karateförbundet att ha en utpräglad finaldag blev en succé, där både åskådare och utövaren verkade mycket fokuserade.

SM i karate är emellertid över för den här gången. Det var faktiskt det sista karate-SM inom Budo & Kampsportsförbundet. Nästa gång svenska mästerskapen arrangeras är nämligen karate ett eget förbund under RF.

20 september 2009  |  Jonathan Broberg

Vilken SM-helg det blev. Draget av karateförbundet att ha en utpräglad finaldag blev en succé, där både åskådare och utövaren verkade mycket fokuserade.

SM i karate är emellertid över för den här gången. Det var faktiskt det sista karate-SM inom Budo & Kampsportsförbundet. Nästa gång svenska mästerskapen arrangeras är nämligen karate ett eget förbund under RF.

Här nedan presenterar budokampsport.se samtliga medaljörer under SM-helgen i Valhallahallen i Göteborg.

Kata

Senior herrar
Brons: Jesse Hermansson (Combat Academy KC)och Jacob Kinnermar (Gojukai Eskilstuna)
Silver: Pavel Martinoski (Gojukai Seinan KK)
Guld: Mattias Matti (Minikami karate Dojo)

Senior damer
Brons: Julia Persson (Botkyrka Shukokai Karate) och Caroline Löfström (Botkyrka Shukokai Karate)
Silver: Michela Bysström (Ådalens KK)
Guld: Karin Hägglund (Gojukai Seinan KK)

Kadett flickor
Brons: Sara Raftsjö (Västerås karate Center) och Sara Blom (Botkyrka Shukokai Karate)
Silver: Varona Farbodi (Tibble KK)
Guld: Jasmina Sehic (Linköping Shotokan KK)

Kadett flickor 
Brons: Sara Blom (Botkyrka Shukokai Karate) och Moa Wåhlander (Shotokan KK Helsingborg)
Silver: Julia Mazur Silver (Tibble KK)
Guld: Mia Karlsson (Köpings KK) 

Junior pojkar
Brons: Ky Hien Diep (Kuniba Kai Karlskoga) och Antonio Olaya (Tibble KK)
Silver: Hussein Ibrahim (Minkami karate Dojo)
Guld: Mattias Öhlin (Tibble KK)

Kadett pojkar
Brons: Fredrik Troive (Kuniba Kai Karlskoga) och Jesper Pettersson (Gojukai Eskilstuna)
Silver: Gabriel Ingemansson (Budogymnasiets IF)
Guld: Sam Biranvand (Fagersta KK)

Junior flickor
Brons: Mathilda Karlsson (Carlshamn Shotokan KK) och Petra Eriksson (Älvsby Shotokan KK)
Silver: Emelie Helminen (Samurai Dojo) mot 
Guld: Agnes Väppling (Umeå Kuniba Kai)

Juniorer flickor lagkata
Silver: Botkyrka Shukokai
Guld: Tibble Girls

Seniorer damer lagkata
Silver: Tibble dam
Guld: Botkyrka Shukokai

Seniorer herrar lagkata
Silver: Botkyrka Shukokai
Guld: Tibble KK 

Kumite

Seniorer herrar + 84
Brons: Mathias Johansson, (Wado karate kai) och Alexander Subosic (Sanshin KK)
Silver: Sven Ljung (Ljusdals Shotokan)
Guld: Alexander Gomez (Sanshin KK)

Seniorer herrar -84
Brons: Gustaf Sökare (Kodokai Karate) och Sadik Sadik (Halmstad Shotokan KK)
Silver: Bleard Amagjekaj (Sanshin KK)
Guld: Christian Koivumaa (Halmstad Shotokan)

Juniorer pojkar +76
Brons: Roberto Bebinno (SKIF Zenkukai Jönköping) och Jonatan Hydén (IF Kyokushincenter)
Silver: Baback Axenlod (SKIF Zenkukai Jönköping)
Guld: Arvin Rezaie (Göteborg karate akademi)

Seniorer damer Kumite lag
Brons: Wadoryu girls karate IF
Silver: Botkyrka Shukokai
Guld: Malave Do Stockholm

Senior damer -68
Brons: Sofia Holmberg (Motala Sport Karate) och Malin Ljung (Shotokan KK Helsingborg)
Silver: Rim Mourad (SKIF Zenkukai Jönköping)
Guld: Joanna Stassos (Malave Do Stockholm)

Seniorer damer +68
Brons: Sandra Djalilian (Gojukai karate Stockholm)
Silver: Eva Tlili (Tibble KK)
Guld: Dajana Starcevic (Halmstad Shotokan)

Seniorer damer -61
Brons: Maria Lindberg (Wadoryu karate IF) och Emmelina le Claire (Billingsfors KK)
Silver: Ahlam Mourad (SKIF Zenkukai Jönköping)
Guld: Stephanie Kaup (Malave Do Stockholm)

Juniorer pojkar -76
Brons: Adam Tarda (Linköpings Shotokan KK) och Emil Nilsson (Älvsby Shotokan KK)
Silver: Filip Knutsson (Budogymnasiet)
Guld: Victor Börjesson (Budogymnasiet)

Juniorer pojkar -68
Brons: Tobias Palmqvist (Botkyrka Shukokai karate) och Sebastian Zeder (Halmstad Shotokan)
Silver: Alexander Mattsson (Tibble KK)
Guld: Mohammed Bedri (Linköpings Shotokan)

Seniorer damer -55
Brons: Lotta Keto (Wadoryu KK)
Silver: Afsaneh Farzan (Djursholms KK)
Guld: Gulsha Akdag (Shiai IF)

Juniorer flickor +59
Brons: Hedvig Bengtsson (Motala Sport karate) och Anna Håkansson (Carlshamns Shotokan KK)
Silver: Sidnie Djalilian (Gojukai karate Stockholm)
Guld: Hanna Antuovic (Linköpings Shotokan KK)

Kadett pojkar +70
Brons: Paul Nissan (Västerås Karatecenter) och Carl Sameland (Botkyrka Shukokai karate)
Silver: Jacob Ingesson (Motala Shitory KF)
Guld: Ossian Fredblad (Wadoryu karate IF)

Seniorer damer -50
Brons: Josefin Ericson (Bromma KK)
Silver: Michela Bysström (Ådalens KK)
Guld: Caren Pacull (Malave Do Stockholm)

Under 21 Flickor 11 -59
Brons: Diana Heininsson (Bromma KK) och Sabina Lääveri (Budogymnasiet)
Final: Mona Salehi (Frölunda KK) mot Viveca Karström (Encrantz Gothia karate)

Kadett pojkar 5 -70

Brons: Viktor Trollsten (Lidingö karate Dojo) och Patrik Andersson (Shiai IF)
Silver: Gabriel Ingemansson (Budogymnasiet)
Guld: Anton Larsson (Centrum KK)

Kadett flickor 9 -54
Brons: Linn Essving (Botkyrka Shukokai karate) och Olivia Gawelek (Shiai IF)
Silver: Hannah Malila Ruuska (Shiai IF)
Guld: Julia Mazur (Tibble IK)

Kadett pojkar 3 -57

Brons: Jesper Pettersson (Gojukai Eskilstuna) och Marcus Johansson (Karlstad KF)
Silver: Niklas Falk (SKIF Zenkukai KK Jönköping)
Guld: Dinos Imisides (Shiai IF)

Under 21 damer 4 -53
Silver: Josefin Ericson (Bromma KK)
Guld: Michela Bysström (Ådalens KK) mot

Under 21 damer 5 -60
Brons: Ghelu Mae Borell (Budogymnasiet)
Guld: Maria Lindqvist (Emmaboda KK)


Under 21 herrar 2 -78

Brons: Oliver Hermansson (Combat Academy) och Andreas Falk (SKIF Zenkukai KK Jönköping)
Silver: Patrik Backlund (Tibble KK)
Guld: Viktor Wallin (Botkyrka Shukokai karate)

Kadett pojkar 4 -63
Brons: Jacob Törngren (Botkyrka Shukokai karate) och Christian Karlstedt (Botkyrka Shukokai karate)
Silver: Jens Niska (Luleå Shotokan karate)
Guld: Nehro Pourian (Västerås KK)

Under 21 herrar 1 -68
Brons: Andreas Lindberg (Säffle KK) och Christoffer Carlsson (Kungälvs KK)
Silver: Johan Smeij (Botkyrka Shukokai karate)
Guld: Pavle Martinoski (Gojukai seinan karate)

Juniorer pojkar 3 -61
Brons: Niklas Ahlstedt (Halmstad Shotokan) och Fred Jansson (Botkyrka Shukokai karate)
Silver: Jim Jerkenhag (Norrtälje Karatesälskap)
Guld: Dennis Gutarra (Botkyrka Shukokai karate)

Under 21 damer 6 +60
Brons: Julia Persson (Botkyrka Shukokai karate)
Silver: Caroline Löfström (Botkyrka Shukokai karate)
Guld: Dajana Starcevic (Halmstad Shotokan)

Juniorer pojkar 2 -55
Brons: Sebastian Boren (Gojukai Eskilstuna)
Silver: Ivan Öhrman (Motala Shitoryu KF)
Guld: Shahin Shirazinejad (Shiai IF)

Juniorer flickor -59
Brons: Sabina Lääveri oh Diana Henninsson
Silver: Mona Salehi
Guld: Viveca Karström

Seniorer herrar -67
Brons: Pentti Holm (Eskilstuna KK) och Martin Fuada (Sanshin KK)
Silver: Alex Snäckström (KFUM Uppsala)
Guld: Peter Jumrukovski (Halmstad Shotokan KK)

Seniorer herrar -75
Brons: Daniel Todorovic (Botkyrka Sukokai karate) och Patrik Backlund (Tibble KK)
Silver: Anders Håkansson (GAK Enighet)
Guld: Kalate Akolor (Djursholms KK)

Seniorer herrar lagkumite
Brons: Shotokan Helsingborg
Brons: Kodo kai karate
Silver: Team Sanshin
Guld: Halmstad Shotokan

 

0
0
0