Gör som Iyasaka – sök LOK-stöd


Iyasaka Aikidoklubb är en flitig sökare utav RF:s lokala aktivitetsstöd, LOK-stöd. Klubben är den största aikidoklubben i Sverige, har träning från väldigt låg ålder till de allra äldsta. Detta hade nog inte varit möjligt utan det idoga sökandet av LOK-stödet.
   
– För en klubb av vår storlek är detta ändå mycket viktigt, säger klubbens ordförande Urban Aldenklint till budokampsport.se.

25 januari 2010  |  Jonathan Broberg

Iyasaka Aikidoklubb är en flitig sökare utav RF:s lokala aktivitetsstöd, LOK-stöd. Klubben är den största aikidoklubben i Sverige, har träning från väldigt låg ålder till de allra äldsta. Detta hade nog inte varit möjligt utan det idoga sökandet av LOK-stödet.
   
– För en klubb av vår storlek är detta ändå mycket viktigt, säger klubbens ordförande Urban Aldenklint till budokampsport.se.


Det skymmer över ett fortfarande vinterfagert Stockholm. På Söders höjder blåser det denna eftermiddag snålt. Men bara en bit bort finns värme. Den kommer ifrån Iyasaka Aikidoklubb på Tavastgatan.

Iyasaka är med råge Sveriges största aikidoklubb, med närmare 450 medlemmar. Klubben har två träningslokaler, en i Årsta just utanför de södra Stockholmstullarna och en i hjärtat av Söder på Tavastgatan, bara ett stenkast ifrån Mariatorget.

“Förstår inte varför man inte söker”
Denna kväll är det träning för barngrupp 7-9 år. Det är en relativt stor träningsgrupp – och just barnträning är något som Iyasaka satsar mycket på. Klubbens ordförande Urban Aldenklint blickar ut över mattan.
   – Det är för oss en självklarhet att bedriva en kvalitativ barnträning. Det är vi skyldiga nästa generation, och tar vi inte vara på ungdomen kommer vi snart inte att ha någon aikido överhuvudtaget.

Iyasaka har haft sina träningar på Tavastgatan i över tio år. 2011 fyller klubben som sådan 30 och Urban ser med tillförsikt fram emot framtiden.
   – Vi är en ideell förening. Vi försöker att tillgodose våra medlemmars behov och många anser att våra lokaler här uppfyller en hel del av dessa. Det är hjärtat i verksamheten.

Urban visar lokalerna. Här finns ett litet kök, en stor träningsmatta, bastu, fräscha omklädningsrum, en tvättstuga. Att få alla bitar att gå ihop är givetvis frukten av ett hårt arbete. Men också genom att klubben frekvent har varit en flitig ansökare av RF:s lokala aktivitets stöd.
   – Jag förstår verkligen inte varför man inte söker det. Det finns egentligen ingen ursäkt. Jag kan säga som så att LOK-stödet och Idrottslyftet har varit en stor del i att vår förening haft möjlighet att expandera.

Aikidon – en livsstil
Urban själv lever på sin aikido. Han är regelbundet anlitad instruktör och en av få västerlänningar som graderat sig till 6:e dan, shihan.
   – Aikidons betydelse för mig går nästan inte att beskriva. Det är mitt ”way of life”. Jag ser aikidon som ett privilegium och vill ge tillbaka något till ungdomar som arbetar hårt för aikidons bästa.

Den 15:e februari är sista dagen att ansöka om bidrag från RF:s lokala aktivitetsstöd, LOK-stöd. För att skicka iväg en ansökan till RF, följ denna länk.


Text och foto: Jonathan Broberg

51
43
52