Resultaten från SM i Taido

SM i taido avgjordes i Nynäshamn utanför Stockholm. Det blev en spännande SM-dag som bjöd på stor underhållning och överlag fin taido och god stämning.

9 maj 2010  |  Jonathan Broberg

SM i taido avgjordes i Nynäshamn utanför Stockholm. Det blev en spännande SM-dag som bjöd på stor underhållning och överlag fin taido och god stämning.

Här nedan är samtliga medaljörer.

Gren 1 – hokei dam
1: Elin Mellgren, Göteborgs Taidoklubb
2: Beatrice Kantén, Stockholms Taidoförening
3: Olivia Linde, Uddevalla Taidoklubb
4: Emma Dahlstedt, Strömstad Taidoklubb (Sensu dojo)

Gren 2 – hokei herr
1: Per Genberg, Strömstad Taidoklubb (Sensu Dojo)
2: Daniel Andersson, Uddevalla Tadoklubb (Taikei)
3: Hannes Kannisto, Budoklubben Shindo
4: Gustav Lundin, Stockholms Taidoförening

Gren 3 – laghokei
1: Uddevalla Taidoklubb Taikei (Olivia Linde, Emelie Roos, Jennefi Andersson, Erika Palm)
2: Taidoklubben Sensu Dojo Strömstad lag 2 (Matias Utterberg, Akkanat Jensen, Per Genberg, Oscar Sjöberg)
3: Taidoklubben Sensu Dojo Strömstad lag 1 (Beata Kurucz, Rsanna Klasson, Emma Dahlstedt)

Gren 4 – jissen dam
1: Erika Palm, Uddevalla Taidoklubb
2: Emelie Roos, Uddevalla Taidoklubb
3: Rosanna Klasson, Strömstad Taidoklubb (Sensu dojo)
4: Beatrice Kantén, Stockholms Taidoförening

Gren 5 – jissen herr
1: Akkanat Jensen, Strömstad Taidoklubb (Sensu dojo)
2: Daniel Andersson, Uddevalla Taidoklubb
3: Philip Högberg, Uddevalla Taidoklubb
4: Joakim Fredriksen, Malmö Taidoförening

Gren 6 – lagjissen dam
1: Uddevalla Taidoklubb (Emelie Ros, Erika Palm)
2: Strömstad Taidoklubb (Rosanna Klasson, Beata Kurucz)
3: Stockholm Taidoförening (Beatrice Kantén, Natalie Skoog)

Gren 7 – lagjissen herr
1: Göteborgs taidoklubb (Zakaria Maghder, Tommy Pham, Julius Lidar, Kristian Ojala, Hannes Kannisto)
2: Team West (Daniel Andersson, Philip Högberg, Akkanat Jensen, Per Genberg, Joakim Fredriksen)
3: Stockholms Taidoförening (Gustav Lundin, Robert Andersson, Oliver Glant, Magnus Berg)

Foto: Magnus Hartman

51
43
52