
Nyheter
EM-favoriten Sida Yin siktar på ny jodo-medalj
Sida Yin från Stockholm är just nu Sveriges största medaljhopp i det stundande EM:et i jodo som avgörs i Falkenberg i helgen. Yin siktar ånyo på medalj.
– Mina främsta styrkor är nog att jag avslutar teknikerna och katorna bra. Bra zanshin, som det heter, säger han till budokampsport.se.
I helgen avgörs EM i jodo som i år är förlagt till Falkenberg. Omkring 250 jodo-idrottare förväntas komma till Sverige.
Men en av de absolut största stjärnorna är svensk. Sida Yin är regerande Europamästare och har siktet inställt på en ny medalj. Målsättningen inför mästerskapet är glasklar.
– Att vara nöjd med min insats. Och att ta medalj så klart.
Han erkänner att det är något speciellt med att få tävla om EM-medaljer på hemmaplan.
– Det är extra pirrigt. Men tryggt, eftersom jag inte behöver acklimatisera mig och slipper stressa över resan.
Jodo är en relativt liten idrott med ett 60-tal utövare i Sverige. Men konkurrensen är ändå tuff internationellt sett. Så om det ska bli medalj för Yin krävs kort och gott detta:
– Att inte göra några misstag.
Allt har emellertid inte varit frid och fröjd med uppladdningen för Sida Yin. Han har tampats mot sjukdom hela den gångna helgen.
– Jag hade feber i helgen, men hinner nog bli frisk till söndag.
Text och foto: Jonathan Broberg