Nyheter

Lucka 3: Framgången under hemma-VM i thaiboxning

2016 skulle VM i thaiboxning arrangeras i Jönköping. Och under en späckad finaldag fullkomligt regnade det in svenska guld ett tag.

Aldrig förr hade thaiboxnings-VM arrangerats i Sverige.

Men 2016 blev Jönköping och Kinnarps Arena skådeplatsen för mästerskapet.

Det svenska landslaget hade flera år tidigare haft många fina internationella framgångar med flera VM-guld på damsidan, såsom exempelvis Sanja Trbojevic och Jennifer Österlin.

Men till hemma-VM hade de båda lagt sina landslagssatsningar åt sidan. Och när landslagets störste stjärna på den tiden Sanny Dahlbeck sent inpå mästerskapet tvingades lämna återbud var det nog några som undrade hur det skulle gå för svensk del.

Det var ändå en mycket stark svensk trupp, skulle det visa sig om inte annat, där bland andra Sofia Olofsson kom till mästerskapet efter att ha vunnit World cup året innan.

I truppen fanns också VM-guldmedaljören från 2014 Isa Tidblad Keskikangas, som dock strandade i kvartsfinal. Dessutom gjorde en viss Bea Malecki intressant A-klassdebut under mästerskapet.

Sammantaget skulle landslaget skrapa ihop hela tio medaljer under hemma-VM, men det var två timmar under finaldagen som vi aldrig glömmer.

Patricia Axling, Sofia Olofsson, Bea Malecki och Anna Strandberg vann VM-guld och tillsammans startade de upp, och var sedan högst bidragande till, den kanske mest framgångsrika svenska thaiboxningseran någonsin.

Media gottade sig också, som kanske aldrig tidigare, i den svenska thaiboxningsframgången i Jönköping och det blev sannerligen ett minne vi alltid kommer att stolt bära med oss.

Patricia vrålar ut sin glädje efter VM-guld 2016
Foto: Jonathan Broberg
Foto: Jonathan Broberg
Bea Malecki efter VM-guldet i Jönköping 2016
Foto: Jonathan Broberg
Sofia Olofssons segerleende
Foto: Jonathan Broberg