Nyheter

Lucka 17: SB&K drivande för könsneutrala SM-tecken

I februari 2014 var SB&K drivande i att RF:s SM-tecken blev könsneutrala.

Innan 2014 var RF:s SM-tecken antingen riktade till män eller kvinnor – alldeles oavsett om det var idrotter där män och kvinnor tävlade tillsammans emot varandra.

Jodo- och iaido-stjärnan Sida Yin tillsammans med SB&K:s Magnus Ledin ville emellertid annorlunda och den 28:e februari 2014 kunde budokampsport.se skriva så här:

”Det finns många idrotter i Sverige där män och kvinnor tävlar mot varandra i samma klass. Ändå är det först nu, på begäran av Svenska Budo & Kampsportsförbundet, som SM-medaljerna görs könsneutrala.

Magnus Ledin, utbildningskonsulent på Svenska Budo & Kampsportsförbundet tillsammans med Europamästaren i jodo Sida Yin är drivkrafterna bakom de nya SM-medaljerna.
   – Vi ser det som självklart att det ska finnas SM-tecken som inte är könsdefinierade. Det känns skönt att detta äntligen blev verklighet. Detta har verkligen varit en långdragen historia. Mitt första mail till RF angående detta var i september 2012.

“Äntligen”
Även Sida Yin, som tävlar kontinuerligt mot kvinnor i både jodo och iaido, känner en lättnad när nu SM-medaljerna är klara att användas.
   – Äntligen, utbrister han och fortsätter:
   – Det är liksom en självklarhet i de arter jag tränar och tävlar i, iaido och jodo, där det inte finns några fördelar att vara det ena eller andra könet.”