Resultaten från första SM-dagen i thaiboxning

Den första tävlingsdagen av SM i thaiboxning bjöd på 16 matcher där bland andra Europamästarinnan i -60-kilosklassen, Isa Tidblad Keskikangas, tog sig vidare.

23 februari 2017  |  Jonathan Broberg

Match 1
-51kg 
Josefin Lindgren Knutsson, Allstars Kampsportsförening mot Jennifer Qvistberg, Sit Perong Drakstadens Muay Thai IF

Segrare: Josefin Lindgren Knutsson

Match 2
-51kg 
Therese Gunnarsson, Öresund Muay Thai Camp IF mot Malin Dahl, Göteborg Muay Thai IF

Segrare: Therese Gunnarsson

Match 3
-60kg
Isa Tidblad Keskikangas, TIP Muay Thai IF mot Sara Bengtsson, Halmstad Muay Thai IF

Segrare: Isa Tidblad Keskikangas

Match 4
-63,5kg
Bachir Abouali, Fighter Muay Thai Förening mot Charlie Sano, Reny, Umeå Idrottsförening

Segrare: Bachir Abouali

Match 5
-63,5kg 
Nasim Kazem, Göteborg Muay Thai IF mot Jonas Berglund, Sit Perong Drakstadens Muay Thai IF

Segrare: Jonas Berglund

Match 6
-63,5kg 
Markus Lyck, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF mot Michael Carrby, Malmö Muaythai IF

Segrare: Michael Carrby

Match 7
-63,5kg 
Gabriel Tutak, Masters Gym Kick & Thaiboxning IF mot Idriss Chab, Real Fighter Sällskap

Segrare: Gabriel Tutak

Match 8
-67kg 
Nils Olsson, Arvika Boxing Camp IF mot Emil Flystam, Kampsportsföreningen Växjö Titans

Segrare: Nils Olsson

Match 9
-67kg 
Mario Cartagena, Varbergs Thaiboxningsklubb mot Mathias Jonsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

Segrare: Mathias Jonsson

Match 10
-67kg 
Fredrik Oskarsson, Heavy Hands Muay Thai Jönköping IF mot Ruben Dendoko, Lotus Muay Thai Klubb

Segrare: Ruben Dendoko

Match 11
-67kg 
Fria Muhammed, Sit Perong Drakstadens Muay Thai IF mot Alexander Welin, Fighter Muay Thai Förening

Segrare: Alexander Welin

Match 12
-67kg 
Jonas Markstedt, Åkersberga Muay Thai IF mot Mathias Carlsson, IF Ironman Fighting Academy Norrköping

Segrare: Mathias Carlsson

Match 13
-67kg 
Carl Lindefeldt, Förening Söders Fight Gym mot Eric Engström, Team East muay Thai

Segrare: Carl Lindefeldt

Match 14
-75kg 
Samir Mehinovic, BK Slagskeppet Muay Thai mot Anders Nord, Ironman Club

Segrare: Anders Nord

Match 15
-75kg 
Joakim Hägg, Göteborg Muay Thai IF mot Ludvid Forsberg, Malmö Muaythai IF

Segrare: Ludvig Forsberg

Match 16
-81kg 
Andreas Linger, Ironman Club mot Saman Sami Ahanin, Fighter Muay Thai Förening

Segrare: Andreas Linger

Lämna en kommentar

Du måste varainloggad för att skriva en kommentar

1
5
4