Alla medaljörer i Shorinji Kempo-SM

SHORINJI KEMPO. Helgens SM-tävlingar genomfördes i sex olika tävlingsklasser.
(Foto: Kenneth Ishii)

15 november 2021  |  Mats Lilja

I lördags den 13 november avgjordes SM i Shorinji Kempo i Blackebergsskolans gymnastiksal i Bromma.

SM-tävlingarna var de första sedan 2019, efter att fjolårets SM fick ställas in på grund av coronapandemin.

Tävlingsformen i SM är embu – olika serier med tekniker (Kōsei) utförs i ett program och poängbedöms av domare. Man tävlar både i ensamform (Tandoku embu) och i parform (Kumi embu), där man i den senare växlar i rollerna mellan attackerare och försvarare.

Helgens tävlingar lockade både debutanter och mer rutinerade utövare.

– Det är roligt att se som tränare och domare hur de tävlande har utvecklats med all extra träning som har lagts ned inför tävlingarna. Att skapa en bra embu tar tid och man måste verkligen använda och utveckla sin kreativitet att hitta tekniker som passar bra ihop och få dem att kännas så naturliga som möjligt, säger Svenska Shorinji Kempoförbundets ordförande Leif Kekonius till budokampsport.se.

Bland medaljörerna i de sex tävlingsklasserna noteras att både Astrid Ashraf (Bromma Shibu) och Arnaud Tiquet (Göteborg Shibu) vann dubbla SM-guld.

Bild från juniortävlingarna vid Shorinji Kempo-SM 2021. Foto: Tobias Alm.

 

Samtliga SM-medaljörer 2021:

TANDOKU EMBU KYUKENSHI JUNIOR (13−17 ÅR)
Guld Sveriges flagga Astrid Ashraf, Bromma Shibu
Silver Sveriges flagga Hanna Björklund, Göteborg Shibu
Brons Sveriges flagga Rebecca Berggren, Göteborg Shibu

 

TANDOKU EMBU KYUKENSHI
Guld Sveriges flagga Erik Edström, Bromma Shibu
Silver Sveriges flagga Amanda Höök-Medina, Karlstad Shibu
Brons Sveriges flagga Ning Bark, Bromma Shibu

 

TANDOKU EMBU YUDANSHA (DANGRADER)
Guld Sveriges flagga Arnaud Tiquet, Göteborg Shibu
Silver Sveriges flagga Rickard Andersson, Bromma Shibu
Brons Sveriges flagga Hanna Svedberg, Sthlm Södra Shibu

 

KUMI EMBU KYUKENSHI JUNIOR (13−17 ÅR)
Guld Sveriges flagga Thea Mikkelsen & Astrid Ashraf, Bromma Shibu
Silver Sveriges flagga Hanna Björklund & Rebecca Berggren, Göteborg Shibu
Brons Sveriges flagga Love Emilsson, Wilma Nilsson & Arsin Al-Hag, Karlstad Shibu

 

KUMI EMBU KYUKENSHI
Guld Sveriges flagga Liam Callaghan & Moa Skan, Sthlm Södra Shibu
Silver Sveriges flagga Amanda Höök-Medina & Johan Uhlander, Karlstad Shibu
Brons Sveriges flagga Ning Bark & Miguel Benitez, Bromma Shibu

 

KUMI EMBU YUDANSHA (DANGRADER)
Guld Sveriges flagga Arnaud Tiquet, Göteborg Shibu & Hanna Svedberg, Sthlm Södra Shibu
Silver Sveriges flagga Lovisa Johnsson & Lotta Wersäll, Sthlm Södra Shibu

 

Mer information:
» Medaljörernas poängresultat

Text: Mats Lilja

3 kommentarer

  1. Spännande och väl genomförd tävling.
    Kul att få möjligheten att live se dom tävlande.
    Vart hittar jag poängresultaten?

0
0
0