Nyheter

Knut Högvall: vi kan definitivt ta medalj

EM i kyudo stundar. På lördag drar mästerskapet igång i franska Bourges och Knut Högvall är redo för tävlingarna.

På lördag är det dags för EM i kyudo i franska Bourges.

En av landslagets mest meriterade är Knut Högvall och han hoppas blanda sig i medaljstriderna.

Knut, det är inte långt till EM. Hur känner du dig inför mästerskapet?

– Det känns väldigt bra. Det har gått bättre och bättre när vi har tränat ihop laget. Vi är redo för EM.

Laget har skjutit ihop under rätt lång tid nu, vad betyder det?

– Ja, det är flera i laget som har varit ihop i olika konstellationer, så vi känner varandra väldigt bra och det är en fördel förstås.

Du själv är väldigt erfaren, varit med i landslaget sedan 2014, hur bra är det här laget?

– På en bra dag kan vi absolut vara med i toppen. Vi kan definitivt ta medalj. De stora länderna har ju ett annat urval att plocka tävlanden ifrån, men jag tycker att vi har medaljchans om vi skjuter så bra som vi vet att vi kan.

Sista dagarna nu innan EM, vad blir viktigt att tänka på?

– Det är att behålla formen. Det kommer vara väldigt varmt, så inte låta klimatet och värmen påverka prestationen.

Så med vilken målsättning åker du till EM?

– Definitivt medalj. Vi har ju både lag och individuell tävling. Jag känner mig i bra form och hoppas kunna vara med i medaljstriderna.

Foto: Jonathan Broberg