
Nyheter

ADV25: Antidopingarbete stärker trygghet och kunskap i föreningen
I södra delen av Sverige befinner sig Skurups Kick & Boxningsklubb. Föreningen har funnits sedan 1992 och har idag allt ifrån barn - och ungdomsverksamhet till landslagsaktiva.
Sedan 2023 har klubben jobbat fokuserat med antidoping och budokampsport.se har pratat med Annika Berglund som är aktiv ledare, styrelsemedlem och tävlande i klubben.
Hon berättar att frågan har funnits på kartan under en längre tid men det var först 2023 som klubben tog ett helhetsgrepp och började jobba aktivt med frågan. Första steget var att ta fram en antidopingplan och därefter vaccinerade klubben sig enligt Antidoping Sveriges program.
– Det började med att vi tog upp frågan på ett styrelsemöte och diskuterade vikten av kunskap kring antidoping för både ledare och medlemmar. Det blev tydligt att det var ett område vi ville prioritera, säger Annika.
Att vaccinera klubben innefattade kunskapstest, utbildningsmaterial och webbinarium vilket alla ledare på klubben genomförde. Därefter diskuterade de internt vad de lärt sig för att sedan informera medlemmarna.
– Vi visade upp certifikatet och uppmuntrade tävlingsgruppen att gå utbildningen för att öka sin kunskap. Vi har också spridit information på sociala medier, vilket är viktigt både för medlemmar och externa aktörer som sponsorer och kommunen.
Utöver detta har de infört och jobbar med en årlig fokusvecka med ämnet antidoping, så att befintlig kunskap kan uppdateras och för att nå nya medlemmar. Annika betonar att det är ett återkommande arbete.
– Fokusveckan hålls årligen på våren. Under den veckan delar vi ut nytt material, informerar medlemmar och tar del av nya uppdateringar från Antidoping Sverige, säger hon.
Mål och framtidsplaner
Annika fortsätter och berättar att klubben har som mål att åter vaccinera sig var tredje år för att hålla sig uppdaterade och enligt plan. Utöver det har klubben också utsett en antidopingansvarig som har till uppgift att hålla koll på frågan och när det är dags.
– Vi kommer fortsätta med fokusveckan varje vår och åter vaccinera klubben när det är dags. Vi har också tävlande som ska ut internationellt, så det gäller att vara uppdaterade på vad som krävs där. Ett annat mål är att göra vår antidopingplan känd och tillgänglig, både internt och externt, och att informera nya tävlingsutövare i tävlingsgruppen om vad som gäller.
Hon betonar också att en annan viktig del har varit att tydliggöra för medlemmarna vem de ska vända sig till med frågor.
– Ledare bör visa att de själva har gått utbildningarna och vet vart man ska vända sig. Det ökar tryggheten hos idrottarna och minskar osäkerhet. Bara vetskapen om att det finns någon att fråga kan ta bort mycket stress.
Medlemmarnas reaktioner
Responsen på antidopingarbetet upplever Annika har varit positiv. Dels för att det öppnat upp för dialog om ämnet där medlemmarna kan diskutera med varandra, dels för att medlemmarna fått insikt i hur de kan få information. Vidare har det också visat sig att de tycker det är viktigt med en ren och rättvis idrott.
–Vi får alltid positiv respons. Det uppstår ofta dialog när vi lyfter ämnet. Vi brukar ta upp det innan passet kör igång under fokusveckan. Det brukar väcka frågor, särskilt kring dopingkontroller och kosttillskott. Medlemmarna får ofta en tankeställare kring sina rättigheter och skyldigheter, berättar hon.
Stöd och utvecklingen framåt
På frågan om hur föreningar kan stötta sina medlemmar bättre lyfter Annika att det är viktigt att vaccinera klubben eftersom det medför material och information. Efter att man har gjort utbildningen, uppmanar Annika även att ledare ska berätta att de har tagit del av materialet för att minska förvirring och se till att medlemmarna känner sig mer trygga att komma med frågor.
– För det första genom att vaccinera klubben. Det medför tillgång till färdigt material och information som förenklar kunskapsöverföringen. Som ledare behöver man inte uppfinna hjulet då det redan finns mycket att använda. Sedan är det viktigt att prata om kosttillskott och riskerna med otillåtna substanser, säger hon.
Annika menar att klubben fått bra stöd från Antidoping Sverige som tillhandahållit material för olika målgrupper, samtidigt som det funnits tydliga kontaktvägar och information.
– Vi har fått mycket bra stöd och de har material anpassat för olika målgrupper. Allt ifrån motionärer till tävlande och ledare. Det finns också kontaktvägar för frågor och bra länkar till exempelvis WADA:s listor.
Till sist sammanfattar Annika:
– Jag tycker det är positivt att ämnet lyfts mer nu, även på förbundsnivå. Jag har sett en tydlig ökning i synligheten, särskilt i sociala medier från både Antidoping Sverige och andra föreningar. Det är fler klubbar som visar att de vaccinerat sig, och det gäller inte bara kick- och thaiboxningsklubbar utan även andra idrotter, som till exempel handboll. Det tyder på att kunskapen sprids och att engagemanget växer.