Nyheter
SB&K stöttar Kampsportsfestivalen
Om en månad är det dags för Kampsportsfestivalen i Solnahallen, ett evenemang SB&K stödjer på olika sätt.
Luciahelgen i klassiska Solnahallen blir en härlig kampsportsmanifestation, när den årliga Kampsportsfestivalen återkommer.
Festivalen har tidigare samordnats med Fitnessfestivalen i Stockholmsmässan i Älvsjö, men så blir det inte under detta år.
Kampsportsfestivalen står istället på egna ben, stöttat av bland annat Svenska Budo & Kampsportsförbundet.
– Vi tycker det är viktigt att Kampsportsfestivalen lever vidare, då den samlar massor av budoutövare och kampsportare från många olika hörn. Den har en stor potential att även locka intresse från de som kanske inte har kommit i kontakt med våra idrotter förut. Därför ville vi satsa resurser på Kampsportsfestivalen, säger SB&K:s ordförande Fredrik Gundmark till budokampsport.se.
Kampsportsfestivalen kommer att arrangeras 12-14 december i, som nämnts, Solnahallen. På programmet står tävlingar, träningar, prova-på-aktiviteter samt paneldiskussion med prominenta gäster. Och mycket annat.