Nyheter

Victor De Almeida leder Kampsportsgalan i vår

Vi kan med stolthet presentera att Victor De Almeida kommer vara Kampsportsgalans konferencier den 28 mars på Södra Teatern i Stockholm.

Kampsportsprofilen, som kanske främst är känd för Dialogiskt på Youtube och i podcast samt aktuell i tv-programmet i Förrädarna i TV4, Victor De Almeida är klar som konferencier för Kampsportsgalan den 28 mars på Södra Teatern.

Han har en bakgrund inom olika typer av kampsporter och är idag också involverad i kampsportsgalorna AFN. Men hans kampsportsbana inleddes med aikido.

– När vi var barn gick jag och en polare förbi en affisch, och så hade jag sett någon film med Steven Seagal. Så jag hade sett att inom aikido får man hålla på med svärd, det var min tanke från början. Så vi gick till träning och efter några veckor där vågade jag fråga tränaren, ”när får vi svärd?”. Svaret var att det skulle dröja många år av träning, och är man tolv år som vi var, då är det lång tid. Så det blev inget svärd.

Kampsporten har alltid varit viktig för De Almeida så att leda Kampsportsgalan ser han som en ärofylld utmaning.

– När frågan först kom tänkte jag, är jag värd att leda det här? Vad har jag för meriter egentligen? En blygsam insats i en thaiboxningsmatch mot Joakim Lamotte… (skratt)

– Nämen, jag är hedrad över det här uppdraget. Det är lite sjukt, samtalet med frågan kom i förra veckan och nu när vi pratar är det måndag. Så det har gått fort, men det var heller inget svårt beslut att ta. Det känns som ett mycket ärofyllt uppdrag.

Svensk kampsport har haft ett enastående år som ska firas rejält, vad tror du om galakvällen?

– Det kommer bli fantastiskt fint. Det kommer bli en intressant kväll med en lite annorlunda twist. Vad är det viktigaste med den här galan förutom att framhäva våra duktiga utövare? Jag tror att det viktiga är att gemene man utanför den här ankdammen av kampsportare får se hur viktig kampsporten är för hälsan, för sinnet och för gemenskap, framför allt. Så det kommer bli väldigt kul att leda den här galan. Och vi kommer verkligen göra det till en oförglömlig kväll.

Biljetter till galan släpps… nu!

Kampsportsgalan hålls den 28 mars på Södra Teatern i Stockholm. Nu öppnar också biljettförsäljningen. Lägg märke till att priset just nu är Early bird-pris – så passa på att säkra din plats när vi hyllar svensk budo och kampsports största framgångar under 2025.

Biljetter finns här.