Nyheter
Oskar Sjöberg med sikte mot hemma-VM
Det har varit en händelserik vår för taido-stjärnan Oskar Sjöberg, men det stora målet är VM på hemmaplan nästa år.
Han fick pris som Årets traditionella tävlande på Kampsportsgalan och har samtidigt blivit uttagen till Netflixproduktionen Physical 100: Sverige.
Det har med andra ord varit en blomstrande vår för taido-stjärnan Oskar Sjöberg.
– Det är verkligen helt surrealistiskt att få vara med i något så här stort och med sådana superlegender. Att få tävla i samma arena som 160+ kg strongman till Sara Sjöström och The Mauler går knappt att beskriva med ord. Att få vara delaktig och att representera taido i det här är något jag kommer ha med mig i resten av mitt liv.
Oskar Sjöberg är i mångt och mycket just nu synonymt med svensk taido. Han säger själv att han är född in i sporten.
– Min farsa startade klubben en gång i tiden, så det var inte mycket för mig att välja på.
Landslagsdebut 2013 – guld direkt
Det blev taido för hela pengen och han blev tidigt upplockad till landslaget som 16-åring.
– Jag kom med dit 2013 och jag minns att jag och farsan inte var helt överens, han tyckte det var för tidigt (skratt).
Det blev guld i EM direkt för den då debuterande talangen i grenen hokei. Han var även en del i det lag som vann silver och succén var därmed total. Efter det står den idag 29-årige Sjöberg noterad för sammantaget nio EM- och VM-medaljer, bland annat blev det två individuella EM-guld 2025.

För det uppmärksammades han med priset Årets traditionella tävlande vid Kampsportsgalan i mars.
– Det var häftigt att vinna ett så stort och fint pris och samtidigt sätta taidon lite mer på kampsportskartan. Priset har absolut finaste platsen hemma i skåpet, så det betyder jättemycket.
“Tänker extremt mycket på VM”
Nästa sommar är det återigen VM i taido. Den här gången sker mästerskapet på svensk mark och som det ser ut blir Oskar Sjöberg det stora svenska affischnamnet.
– Uppladdningen för VM startade direkt när förra VM:et för tre års sedan avslutades. Jag tänker extremt mycket på VM och vill verkligen göra ett bra mästerskap. Det är lite tudelat att det går i Sverige. Å ena sidan är det skönt att slippa resa och jetlag och allt vad det innebär, å andra sidan har jag större press att prestera eftersom vänner och familj kommer vara där och titta.
Sjöberg spenderar mycket tid åt att träna. Så mycket att han knappt har någon hobby utanför taidon.
– Jag lyssnar på den musik som spelas i radion, jag tittar på den film som visas på tv. Jag har nog egentligen inget annat stort intresse utöver taidon. Den upptar väldigt mycket av min vakna tid.

Gillar att laga japansk mat
Men så slutligen kommer han på att han gillar matlagning – japansk sådan.
– Ja, jag gillar mat. Jag älskar det japanska köket och lagar väldigt mycket mat själv. När jag är i Japan.. ah… maten där är drömmen. Det är faktiskt nästan så att jag ser fram emot maten mer än träningen. Nästan, tillägger han med ett patenterat skratt.