Hålltider och deltagare i thaiboxnings-SM

MUAYTHAI | Imorgon torsdag inleds SM-tävlingarna i Göteborg och de pågår till på lördag. Här finns lite fakta om mästerskapet som kan vara bra att känna till.

26 maj 2021  |  Mats Lilja

En intervju med SM-arrangören Patrick Thomsen hittar ni här.

Kent Hansson har också i en krönika berättat om sina tankar inför tävlingarna.

Hålltider

Torsdag 27 maj från 13:00
Kvartsfinaler
Prioritet Serneke Arena

Fredag 28 maj från 13:00
Semifinaler
Prioritet Serneke Arena

Lördag 29 maj från 16:00
Finaler
Trädgår’n

 

Deltagare

Damer -45 kg
Camilla Danielsson, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Moa Persson, OneChai Muaythai & K1 IF

Damer -48 kg
Freja Kågström, Natural Born Fighter – Kampakademi IF
Sofia Holmer, Odenplan Fightgym Idrottsförening

Damer -51 kg
Johanna Persson, Gävle Stand-Up Fighting Camp IF
Lauren Kertez, Malmö Muay Thai IF
Jessica Jerrås, Uppsala Kampsportcenter IF

Damer -54 kg
Anna Höglund, BK Slagskeppet Muay Thai
Tove Brodin, Fighter Centre IF
Moa Carlsson, Halmstad Muay Thai IF
Uma Galli, Impact Kampsportscenter IF
Ida Holmgren, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Vilda Ekhorn, OneChai Muaythai & K1 IF

Damer -57 kg
Livia Malmborg Nygaard, Malmö Muay Thai IF
Patricia Axling, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Filiz Demirbek, OneChai Muaythai & K1 IF

Damer -60 kg
Linda Östergren, Aneby Muay Thai klubb
Rebecca Ling, Fighter Centre IF
Frida Lindberg, Uppsala Kampsportcenter IF
Ewin Ates, Öresund Muay Thai Camp IF

Damer -63.5 kg
Alexandra Andersröd, Göteborg Muay Thai IF
Emelie Johans, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Viktoria Lauenstein, South Side Muay Thai IF
Erica Björnestrand, Öresund Muay Thai Camp IF

Damer -67kg
Nikolija Milosevic, Bulldog Training Center IF
Joanna Steffansson, Öresund Muay Thai Camp IF
Emma Stonegård, Impact Kampsportscenter

Damer -71 kg
Sofia Kosunen, Göteborg Muay Thai IF
Sofia Junttila, Leksand Muaythai Thaiboxningsförening
Lisa Parker, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening
Angela Mamic, Öresund Muay Thai Camp IF

Herrar -57 kg
Giang Hoang, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Javad Vahid Rezah, Fighter Centre IF
Harem Gulani, Umeå Muaythai IF

Herrar -60 kg
Alireza Mehrvash, BK Slagskeppet Muay Thai
Sam Ghoroghi, Fighter Centre IF
Nicholas Bryant, Göteborg Muay Thai IF
Yoseph Jebril, Malmö Muaythai IF
Liam Komijani, Norrortens Kampsportscenter IF

Herrar -63.5 kg
Magnus Blomberg, BK Slagskeppet Muay Thai
Linus Bylander, Föreningen Fightgym Borås
Robin Sundlöf, Göteborg Muay Thai IF
Samuel Persson, Malmö Muaythai IF
Robert Nordkvist, Natural Born Fighter Kampakademi IF
Daniel Lejonstad, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Jesper Deiber, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

Herrar -67 kg
Kim Falk, Drakstadens Kampsports Klubb
Leo Eshagi, Göteborg Muay Thai IF
Kenny Hong, Halmstad Muay Thai IF
Rahil Mohammed Abdur, Malmö Muaythai IF
Viktor Petersson, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Amir Alwand, Klubb Sweden Top Team

Herrar -71 kg
Robin Jacobsson, Föreningen Fightgym Borås
Poramin Atsawawitthayanon, Göteborg Muay Thai IF
Emil Flystam, Halmstad Muay Thai IF
Sutatep Ninsri, Karlstad Muay Thai IF
Robbie Daniels, Malmö Muaythai IF
Rasmus Eriksson, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Nickolas Havbring, Real Fighter Sällskap
Robin Malmgren Mofalk, Klubb Sweden Top Team
Jonathan Larsson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

Herrar -75 kg
Sixten Larsson, Föreningen Fightgym Borås
Cedrik von Heiroth, Golden Leaf kickboxningsklubb
Dalian Dawoody, Karlstad Muay Thai IF
Forat Najam, Malmö Mixed Martial Arts IF
Kim Norén, South Side Muay Thai IF
Anton Sjöqvist, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

Herrar -81 kg
Lars Vagnborg, Drakstadens Kampsports Klubb
Marcus Sundin Liljedorff, Halmstad Muay Thai IF
Givi Sadzaglishvili, Impact Kampsportcenter IF
Kevin Källving, OneChai Muaythai & K1 IF
Levi Jonsson, South Side Muay Thai IF
Constantino Nanga, Klubb Sweden Top Team
Fredrick Eriksson, Tullinge Muay Thai thaiboxningsförening

Herrar -86 kg
Niklas Åman, Fit4Fight Gym Idrottsförening
David Tossou, Natural Born Fighter Kampakademi IF
Daniel Sheibani, Odenplan Fightgym Idrottsförening
Arthur Balekelayi, Klubb Stockholm Muay Thai
Anton Wall, Halmstad Muay Thai IF
Andreas Lilliecrona, Varbergs Thaiboxningsklubb

Herrar +91 kg
Joel Larsson, C4 Thaiboxningsklubb

Med reservation för ändringar.

Källa: Svenska Muaythaiförbundet.

 

TV-sändningar

Pay-per-view på FiteTV.

 

Text: Mats Lilja
Foto: Bildbyrån

Bilden är från thaiboxnings-SM 2019 på Rondo i Göteborg.

Lämna en kommentar

0
0
0