Uttagna till Elit & Utveckling

E&U är till för seniora utövare vilka redan befinner sig på eller nära en internationell topp (Elit). Även juniora utövare som av sin landslagsledning bedöms ha möjligheten att nå internationell toppnivå som senior inkluderas (Utveckling).

Elitgruppen 2022–2023

 

Sveriges flagga Amando Morino Fullkontaktskarate
Tränare: Ronny Gerdin
Sveriges flagga Sanne Larsson Fullkontaktskarate
Tränare: Simon Eriksson
Sveriges flagga Ki Pasanen Fullkontaktskarate
Tränare: Toni Pasanen
Sveriges flagga Emma Lette Jujutsu
Tränare: Joakim Vistam
Sveriges flagga Oskar Jaskari Jujutsu och MMA
Tränare: Rob Haans
Sveriges flagga Klara Mattsson Jujutsu
Tränare: Rob Haans
Sveriges flagga Amanda Vikingsson Jujutsu
Tränare: Elina Moestam
Sveriges flagga Marcus Arfert Kendo
Tränare: Nils Björkegård
Sveriges flagga Styrbjörn Strandell Kendo
Tränare: Nils Björkegård
Sveriges flagga Sofia Sjöström Bedziri Kickboxning 
Tränare: Thamer Al Jubiri
Sveriges flagga Linnea Ekman Kickboxning 
Tränare: Sabrina Sedin
Sveriges flagga Patricia Axling Muaythai
Tränare: 
Sveriges flagga Rasmus Eriksson Muaythai
Tränare: 
Sveriges flagga Linus Bylander Muaythai
Tränare: William Schafferer
Sveriges flagga Sophia Judkins Naginata
Tränare: Kirsi Höglund
Sveriges flagga Oskar Sjöberg Taido
Tränare: Björn Sjöberg
Sveriges flagga Rickard Dahl Taido
Tränare: Stefan Nilsson

 

Listan är uppdaterad 2023-10-20.
Notera att mobilanvändare kan behöva använda enheten i liggande läge för att se hela tabellen.

Utvecklingsgruppen 2022–2023

 

Sveriges flagga Astrid Schölin Brasiliansk jiu-jitsu
Tränare: Elina Moestam
Sveriges flagga Freja Lannefors Brasiliansk jiu-jitsu
Tränare: Jesper Zels
Sveriges flagga Bernhard Souter Fullkontaktskarate
Tränare: Kenneth Karlsson
Sveriges flagga Jonatan Dagnå Jujutsu
Tränare: Joakim Vistam
Sveriges flagga Daniella Eshagi Kickboxning
Tränare: Nicklas Joabsson
Sveriges flagga Philippa Odenbring Naginata
Tränare: Sophia Judkins
Sveriges flagga Wilma Samuelsson Taido
Tränare: Stefan Nilsson
Sveriges flagga Moa Celander Taido
Tränare: Björn Sjöberg
Sveriges flagga Younes Ouhkti Wushu Sanda
Tränare: Luciano Macri
Sveriges flagga Paolo Pasquariello Wushu Sanda
Tränare: Luciano Macri
Sveriges flagga Emil Wickman Wushu
Tränare: Gunnar Malm
Sveriges flagga André Adolfo Wushu
Tränare: Gunnar Malm

 

Listan är uppdaterad 2023-10-20.
Notera att mobilanvändare kan behöva använda enheten i liggande läge för att se hela tabellen.

Mer information

Fullständig information till exempelvis underförbundens styrelser och landslagsledningar gällande Elit & Utveckling finns på länken nedan.

» Elit & Utveckling 2022–2023 

2
8
10