banner left image
banner left image

Förbund

MotoriQ

Inom MotoriQ finns just nu utbildningar och två inriktningar, Kampsportsskolan och Kamplek i skolan.

Kampsportsskolan

Kampsportsskolan är ett lekfullt koncept som föreningar kan genomföra som ett eget projekt, och som sedan kan integreras i den ordinarie verksamheten. Genom en variation av lekar får barn möjlighet att uppleva glädjefylld rörelse och upptäcka kampsportens positiva effekter i en trygg och inspirerande miljö. Det är ett “testa och lära”-upplägg som väcker rörelseglädje och nyfikenhet. Inom verksamheten finns också “Kampsportsskolan – para och “Kampsportsskolan för personer med intellektuell funktionsnedsättning”.

 

Kamplek i skolan

Kamplek i skolan bygger på barns naturliga lust att leka fysiskt med varandra och tar tillvara på den utvecklingspotential som finns i fysisk kontaktlek. Det handlar om att ge barn möjlighet att uppleva rörelseglädje, träna kroppskontroll och samspel i en trygg och lekfull form.

Fysisk litteracitet

Alla människor ska vilja vara fysiskt aktiva. De ska ha en god fysisk förmåga, ha god självkänsla och känna motivation och glädje inför fysisk träning. Att skapa detta är vad fysisk litteracitet går ut på.

Fysisk litteracitet är ett internationellt allmänt vedertaget begrepp inom både forskning och fysisk utbildning men som är relativ nytt i Sverige. Svenska Budo & Kampsportsförbundet ser vikten av fysisk litteracitet inom den egna verksamheten och hur en ökad kunskap bland ledare och tränare kan få fler barn, ungdomar och vuxna att skapa förutsättningar till ett fortsatt aktivt liv inom eller utanför kampsporten.

MotoriQ bedrivs med stöd av professor Dean Kriellaars från Kanada som har stor kompetens inom området.

Kampsportspodden med Dean Kriellaars Physical literacy definition

Beställ populär utbildning – kostnadsfritt

Du vet väl att er förening kan beställa våra populära utbildningar helt kostnadsfritt? Vi kommer till er förening med förhoppningsvis många lärdomar och skratt.

Röster om MotoriQ

 

Några reflektioner om MotoriQ från diverse deltagare.

“Väldigt intressant och som en ögonöppnare för det som egentligen är ganska självklart men som man inte alltid tänker på.”

– deltagare från en kurs i Stockholm 2022

“Väldigt inspirerande och viktigt!”

– deltagare från kurs i Stockholm 2020

“Jättebra utbildning med mycket energi, väldigt bra kunskaper som man bör ha med sig livet ut.”

– deltagare från kurs i Göteborg 2018

Kontaktuppgifter

  • Magnus Ledin

    Vill du veta mer om MotoriQ och fysisk litteracitet, eller boka våra populära utbildningar – hör av dig!

  • Pilo Stylin

    Vill du veta mer om MotoriQ och fysisk litteracitet, eller boka våra populära utbildningar – hör av dig!