Elit & Utveckling: hela listan

E&U. Här är namnen på de aktiva och tränare som är uttagna till Svenska Budo & Kampsportsförbundets nya elitidrottsprojekt.
(Arkivfoto: Sanne Larsson)

9 februari 2022  |  Mats Lilja

Som vi berättat i en separat artikel har nu urvalet gjorts till Svenska Budo & Kampsportsförbundets nya elitidrottssatsning Elit & Utveckling 2022–2023.

16 aktiva och tränare är klara för elitgruppen och 14 aktiva och tränare är klara för utvecklingsgruppen. Flera av namnen bland de aktiva känns igen från det föregående projektet Landslagsstöd X.

Flest aktiva totalt har fullkontaktskarate (sju utövare) och taido (fem utövare).

Elitgruppen 2022–2023

Sveriges flagga Amando Morino Fullkontaktskarate
Tränare: Ronny Gerdin
Sveriges flagga Mette-Marie Nielsen Fullkontaktskarate
(Tränare från landslagsledning)
Sveriges flagga Sanne Larsson Fullkontaktskarate
Tränare: Simon Eriksson
Sveriges flagga Elvira Ballay Fullkontaktskarate
Tränare: Niklas Ballay
Sveriges flagga Ki Pasanen Fullkontaktskarate
Tränare: Toni Pasanen
Sveriges flagga Sofia Sjöström Bedziri Kickboxning K1
Tränare: Martin Pettersson
Sveriges flagga Emma Lette Jujutsu
Tränare: Joakim Vistam
Sveriges flagga Oskar Jaskari Jujutsu och MMA
Tränare: Rob Haans
Sveriges flagga Emelie Roos Taido
Tränare: Hannes Kannisto
Sveriges flagga Oskar Sjöberg Taido
Tränare: Björn Sjöberg
Sveriges flagga Rickard Dahl Taido
Tränare: Stefan Nilsson
Sveriges flagga Styrbjörn Strandell Kendo
Tränare: Nils Björkegård
Sveriges flagga Markus Arfert Kendo
Tränare: Nils Björkegård
Sveriges flagga Patricia Axling Muaythai
Tränare: Hans Edström
Sveriges flagga Anton Wall Muaythai
Tränare: Rene Bo Costa
Sveriges flagga Sophia Judkins Naginata
Tränare: Kirsi Höglund

 

Utvecklingsgruppen 2022–2023

Sveriges flagga Hampus Hansson Fullkontaktskarate
Tränare: Niklas Ballay
Sveriges flagga Bernhard Souter Fullkontaktskarate
Tränare: Kenneth Karlsson
Sveriges flagga Younes Ouhkti Wushu Sanda
Tränare: Luciano Macri
Sveriges flagga Paolo Pasquariello Wushu Sanda
Tränare: Luciano Macri
Sveriges flagga Astrid Schölin Brasiliansk jiu-jitsu
Tränare: Elina Moestam
Sveriges flagga Karl Pegers Brasiliansk jiu-jitsu
Tränare: Max Lindblad
Sveriges flagga Freja Lannefors Brasiliansk jiu-jitsu
Tränare: Jesper Zels
Sveriges flagga Daniella Eshagi Kickboxning
Tränare: Johan Risberg
Sveriges flagga Ahmad Almustafa Kickboxning
Tränare: Ola Söderlin
Sveriges flagga Moa Celander Taido
Tränare: Björn Sjöberg
Sveriges flagga Wilma Samuelsson Taido
Tränare: Stefan Nilsson
Sveriges flagga Jonatan Dagnå Jujutsu
Tränare: Joakim Vistam
Sveriges flagga Rasmus Eriksson Muaythai
Tränare: Hans Edström
Sveriges flagga Philippa Odenbring Naginata
Tränare: Sophia Judkins

Listan är uppdaterad 2022-09-02.

Text: Mats Lilja

På bilden ses Markus Arfert (kendo) och Mette-Marie Nielsen (fullkontaktskarate) på en tidigare samling inom Landslagsstöd X. De är också två av de aktiva som finns med även i förbundets nya elitprojekt.

En kommentar

23
21
32